Dnes je pátek 29. března 2024., Svátek má Taťána
Počasí dnes 14°C Oblačno

Oštěpař Veselý vyhrál v Oslu nejdelším hodem roku 88,11

Na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích se 31. května 2011 uskutečnil atletický mítink Zlatá Tretra Ostrava. Na snímku Vítězslav Veselý. MILAN KAMMERMAYER / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Český oštěpař Vítězslav Veselý napodobuje tréninkovou kolegyni Barboru Špotákovou a zatím kraluje olympijské sezoně. Na mítinku Diamantové ligy v Oslu ve třetím pokusu hodil 88,11 metru a předvedl nejlepší světový výkon roku. Vlastní dva roky starý osobní rekord z Olomouce si vylepšil o 166 centimetrů. Závod na 100 metrů vyhrál Jamajčan Usain Bolt časem 9,79 sekundy.

Veselý, svěřenec Jana Železného, vyhrál už úvodní mítink prestižního seriálu v Šanghaji hodem dlouhým 85,40, při triumfu na Zlaté tretře v Ostravě se ještě o 27 centimetrů zlepšil. Z dalšího závodu Diamantové ligy v Eugene si přivezl druhé místo za 83,78. V Oslu nyní vylepšil dosavadní letošní maximum Stuarta Farquhara z Nového Zélandu o 180 centimetrů. "Je to super vítězství na stadionu, kde vyhrával i můj trenér. Nečekal jsem, že po dlouhé cestě budu schopen hodit tak daleko. Pocitově jsem čekal, že ten hod bude na úrovni 85 nebo 86 metrů," řekl po závodu Veselý. Prý se ještě nejednalo o ideální pokus. Poslední dva hody už vynechal. "Ale kdyby bylo potřeba, byl jsem připraven házet. Teď si odpočinu, příští týden zase potrénuji," prohlásil. Druhý v závodu skončil nečekaně Turek Fatih Avan, který hodil 83,82 metru, třetí pozici obsadil dvojnásobný olympijský vítěz Andreas Thorkildsen z Norska (82,30). Úřadující mistr světa Matthias De Zordo z Německa obsadil výkonem 81,44 páté místo. Veselý jasně vede průběžné pořadí Diamantové ligy a jen 12 cm ho dělí od druhého místa v české historické tabulce, které okupuje jeho tréninkový kolega Petr Frydrych. Bolt byl dnes pomalejší o tři setiny než před týdnem na mítinku v Římě, přesto předvedl druhý nejrychlejší čas roku. Prohnal ho krajan Asafa Powell, který byl jen o šest setin pomalejší, a Bolt ho předběhl po tradičně pomalejším startu až v posledních dvaceti metrech. Bývalý světový rekordman Powell si letošní maximum vylepšil o tři setiny. O nejlepší letošní světový výkon se vedle Veselého postarala také Milcah Chemosová z Keni v běhu na 3000 metrů překážek, jejíž čas 9:07,14 je čtvrtý nejrychlejší v historii. Portorikánec Javier Culson zlepšil svůj vlastní nejlepší výkon sezony v běhu na 400 metrů překážek na 47,92 sekundy, letos nejrychlejší míli zaběhl Keňan Asbel Kiprop (3:49,2) a vlastní maximum sezony vyrovnala na krátkých překážkách Australanka Sally Pearsonová (12,49).

Kurzovní lístek: 29.3.2024 Exchange s.r.o.