Ostrava patří do neděle krasobruslení. Šanci na úspěch má Březina

- Ostatní sporty autor: roj

V Ostravě začalo mistrovství Evropy v krasobruslení, do Česka se vrátilo po osmnácti letech. První den patří ženským reprezentantkám a sportovním dvojicím. Přestože má Česko zastoupení ve všech kategoriích, šanci na větší úspěch má jen Michal Březina. 

O medaile v mužské kategorii se bude ucházet i Michal Březina

O medaile v mužské kategorii se bude ucházet i Michal Březina,zdroj: Profimedia.cz

Šestadvacetiletý krasobruslař má ve své sbírce bronz v ME 2013, hned pětkrát poté na kontinentálním nebo světovém šampionátu skončil čtvrtý. Před rokem v Bratislavě pokazil volnou jízdu a místo útoku na medaili skončil desátý.

"Bude to těžký závod, je to v Česku, je tam minimálně šest lidí, kteří se budou prát o tři medaile. Bude záležet na momentu a jak kdo zajede volnou jízdu. Doufám ale, že to vyjde," uvedl Březina, jenž si v prosinci poranil rameno, ale nyní už je fit.

Nervózní z faktu, že bude závodit doma, prý není. "Je to závod jako každý jiný. Jede se každý rok a je celkem jedno kde. Ať by to bylo v Ostravě, ve Švédsku nebo někde jinde, tak musím zajet co nejlépe," podotkl účastník olympijských her ve Vancouveru a Soči, kterého v závodě doplní Jiří Bělohradský.

Hlavními favority jsou Fernandéz a Medveděvová

Hlavním favoritem je Španěl Javier Fernandéz. Úřadující mistr Evropy a světa ovládl šampionát starého kontinentů čtyřikrát za sebou. Jeho hlavním soupeřem by poté měl být Izraelec Alexej Byčenko a Rusové v čele s Maximem Kovtunem.

V kategorii žen obhajuje zlato z Bratislavy Ruska Jevgenija Medveděvová, velkou pozornost však poutá návrat Italky Caroliny Kostnerové do startovního pole. Devětadvacetiletá pětinásobná evropská šampionka, mistryně světa i medailistka z olympijských her v Soči měla na 21 měsíců zastavenou činnost za to, že svému bývalému partnerovi a olympijskému vítězi v chůzi Alexi Schwazerovi pomáhala vyhýbat se dopingovým kontrolám.

České premiéry mezi seniory

Českou republiku bude zastupovat sedmnáctiletá Michaela Lucie Hanzlíková, kterou čeká premiéra na vrcholné seniorské akci. "Nad konkrétním umístěním nepřemýšlím. Chci zajet dobře, abychom byli s paní trenérkou spokojené. Když se to bude líbit jí, tak se to bude líbit i divákům," řekla svěřenkyně trenérky Moniky Škorníčkové.

Poprvé na ME i seniorském šampionátu se představí i sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař a taneční pár Nicole Kuzmichová, Alexandr Sinicyn. Původně měl Česko zastupovat pár Cortney Mansourová, Michal Česka, ale vedení Českého krasobruslařského svazu udělalo týden před akcí změnu v nominaci.

Program šampionátu zahájily ve středu v 11:00 krátkým programem ženy, o poslední sadu medailí budou v sobotu ve volných jízdách bojovat muži. Celkem se bude soutěžit o čtyři sady medailí a prémie až 30.000 dolarů (754 tisíc korun). 

V neděli je na programu tradičně exhibice. Závěrečné tři dny jsou již nyní vyprodané a pořadatelé předpokládají, že závody v Ostravar areně shlédne 40 tisíc diváků.

Tagy: krasobruslení

Zdroje: ČTK