"Outsideři" Češi: Se Španělskem můžeme jenom překvapit

- Sport autor: red

Čeští fotbalisté budou v pátečním utkání evropské kvalifikace ve Španělsku v rolích jednoznačných papírových outsiderů. V duelu proti mistrům světa a Evropy by byl zisk bodu všeobecně považován za překvapení a nečekaný počinek pro zbytek bojů o účast na Euru 2012.

Španělé by naproti tomu v případě výhry mohli už pomalu spřádat plány na obhajobu titulu.

Čeští fotbalisté jsou nicméně stále druhým největším favoritem skupiny I, pro soupeře byl vzájemný souboj už před startem bojů o Euro označován za jedinou výraznou překážku na jeho postupové cestě. Španělé zatím procházejí kvalifikací poměrně hladce, i když například výhru 3:2 ve Skotsku vydřeli až v závěru utkání. Češi už za sebou mají domácí klopýtnutí s Litvou (0:1), ale i tak jsou ve Španělsku stále považováni za nejnebezpečnějšího soka v kvalifikaci.

"Vzpomeňme na jejich výsledky v minulých letech, pokaždé dokázali postavit silné mužstvo. Musíme se na zápas hodně soustředit, případná výhra by nám výrazně přiblížila postup," nechal se slyšet trenér Vicente del Bosque v minulých dnech, kdy se Španělé připravovali v Madridu.

Do reprezentace se vrátil Baroš

Málokdy se stane, že hosté dorazí do dějiště duelu později než domácí celek. Tentokrát ale výjimka potvrdila pravidlo, neboť čeští hráči pobývají v Granadě již od středy, zatímco Španělé se přesunou až dnes v poledne z Madridu. Tam se podle původních spekulací měl zápas hrát, ale pořadatelé přidělili utkání do Granady. Na jihu Španělska se pohybují teploty okolo dvaceti stupňů, a i když v noci ze středy pršelo, fotbalové podmínky jsou ideální.

Stejný přívlastek se hodí i k momentálnímu složení mužstva, které má k dispozici český trenér Michal Bílek. Do týmu se mu vrátil útočník Milan Baroš a právě jeho rychlost by mohla na španělskou obranu platit, pokud však bude dostávat odpovídající přihrávky. Španělská defenziva se v poslední době neukazuje jako nepřekonatelná, v pěti utkáních totiž inkasovala jedenáctkrát a dva góly jim dali Skotové a jeden dokonce i Litevci, kteří si ze Španělska odvezli prohru 1:3.

Tentokrát navíc nebude španělská obranná řada v obvyklém složení, protože zraněný je stoper Carlos Puyol, kterého zřejmě nahradí obvyklý pravý obránce Sergio Ramos a vedle něj bude střed obrany řídit Gerard Piqué. V útoku by se měl objevit přes střelecké trápení posledních týdnů Torres, který nehrál v základní sestavě národního týmu od loňského září.

Otevřený zápas

Bílek dlouho dopředu avizoval, aby fanoušci zapomněli na to, že jeho svěřenci pojedou hrát za Pyreneje otevřený zápas. A také hráči po dvou "zavřených" trénincích v minulých dnech dávali najevo, že se soustředí na obranu včetně středových hráčů v čele s Tomášem Rosickým. "Na pomoci kluků ze zálohy tentokrát bude záležet více než kdy jindy, budeme určitě pod tlakem," předpověděl stoper Tomáš Sivok.

Kapitán reprezentace Rosický poznal sílu řady pátečních protivníků v nedávném duelu s Barcelonou v dresu Arsenalu, přesto se na zápas těší jako už dlouho ne. "Pro řadu z nás je to výjimečný zápas v tom, že od nás nikdo nic nečeká a nehrajeme pod tlakem. Každý čeká výhru Španělska, my můžeme jen překvapit," řekl Rosický.

Jedinou otázkou pro zápas tak zůstává, jak Bílek kolem něj záložní řadu poskládá. Dá se však předpokládat, že vsadí na zkušenost, jediné možné překvapení by mohlo přijít na levé straně zálohy, kde by se mohl objevit Adam Hloušek. Pro nasazení Daniela Pudila ale hovoří lepší defenziva.

Zápas se odehraje na stadionu pro 16.200 diváků, z toho 1400 fanoušků by mělo dorazit z České republiky. Začne ve 22:00 v přímém přenosu ČT4, hlavním rozhodčím bude Maďar Viktor Kassai.

Předpokládané sestavy:
Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Capdevila - Xavi, Busquets, Xabi Alonso, Iniesta - Torres, Villa.
Česko: Čech - Pospěch, Sivok, Hubník, M. Kadlec - Hübschman, Polák - Plašil, Rosický, Pudil - Baroš.

Tagy: Česko Španělsko fotbal

Zdroje: ČTK