Pípy v Plzni jednou naplno, Viktoria je poprvé Mistrem ligy!

- Sport autor: red

Fotbalisté Plzně porazili v předposledním ligovém kole Ostravu 3:1 a zpečetili zisk prvního mistrovského titulu ve své stoleté historii. Tým kouče Pavla Vrby sice už od páté minuty po tečované střele Lukeše prohrával, ale hrozící komplikace v boji o titul ještě do přestávky odvrátil góly Jiráčka a Bakoše

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Výhru stvrzující první místo podtrhl ve druhé půli Horváth a protáhl tím sérii plzeňské neporazitelnosti na dvanáct zápasů.  Plzeň do utkání vstoupila aktivně, ale její pětiminutový nápor nečekaně zhatil vlastní gól.

Nešťastný začátek

Vůbec první vážná situace v domácím vápně přinesla změnu stavu. Lukešův trestný kop z uctivé vzdálenosti usměrnil hlavou do vlastní sítě Limberský, který tak oslavu svého 150. prvoligového duelu nezačal šťastně.

Překvapivý úder vzal Viktorii na nějakou dobu vítr z plachet, hodně zatažený blok Baníku úspěšně bořil kombinaci soupeře. Petržela sice v 15. minutě prošel ostravskou obranou jako nůž máslem, ale jeho zpětnou přihrávku poslal Rezek vysoko nad.

Náladu ve Štruncových sadech zvedla 25. minuta: nervozitu z favorita sejmul Jiráček, který po Bystroňově přistrčení technickou střelou zpoza šestnáctky obstřelil Pietrzkiewicze. Domácí tlak znovu nabíral na obrátkách. Ostravské brankáře postrašil dělovkou ze střední vzdálenosti Horváth, ale míč šel těsně vedle.

Během šesti minut však dokázala Plzeň obrátit skóre. Znovu u toho byl Jiráček, který na hranici velkého čtverce uvolnil Bakoše a ten si kličkou vychutnal Pietrzkiewicze. Televizní záběry však odhalily, že asistent rozhodčího v klíčovém momentu přehlédl ofsajdové postavení střelce.

Štastný konec

Počínání Baníku bylo v prvním poločase hodně nesmělé. Útočil sporadicky, rychle ztrácel míče. Ještě před přestávkou mohl inkasovat potřetí, ale Pietrzkiewicz proti Kolářovi dokázal včas vyběhnout.

Svůj herní obraz hosté na chvíli vylepšili v úvodu druhé půle, kterou zahájili mnohem aktivněji. K šancím to však nevedlo. Ty se znovu objevily na opačné straně. Blízko třetí trefě byl Petržela, ale tísněný Šmejkalem poslal míč vedle pravé tyče.

Osud utkání vzal do svých rukou plzeňský režisér Horváth, který v 64. minutě z přímého kopu obstřelil ostravskou zeď a svůj návrat do základní sestavy po trestu ozdobil rozhodující trefou. 
O vítězi už nebylo pochyb. Baník sice pohrozil šancemi Ferenčíka a Lukeše, ale svou první porážku v Plzni po třinácti letech už neodvrátil. Viktoria naopak v domácím prostředí neprohrála už 28. utkání v řadě a její mistrovské oslavy mohly naplno propuknout.

Zdroje: ČTK