Dnes je čtvrtek 28. března 2024., Svátek má Soňa
Počasí dnes 7°C Občasný déšť

Plzeň porazila Borisov 1:0 a bude pokračovat v Evropské lize

zdroj: tisková zpráva

Historicky první výhru v základní skupině Ligy mistrů dnes získali fotbalisté Plzně, kteří porazili v Minsku 1:0 BATE Borisov. Vítězství zařídili ve 42. minutě útočník Marek Bakoš a čeští šampioni v pravý čas utnuli šňůru tří porážek v soutěži. Plzeň udělala výhrou významný krok k tomu, aby obsadila konečné třetí místo ve skupině za AC Milán a Barcelonou, které zajišťuje pokračování v jarní fázi Evropské ligy.

Plzeň, která si dnešním triumfem zajistila také prémii ve výši téměř 20 milionů korun, má nyní na kontě čtyři body, Borisov dva. Za dva týdny by běloruští šampioni museli vyhrát na půdě obhájce vítězství Barcelony a ještě doufat, že Plzeň v derniéře doma prohraje s Milánem. Borisov, už jistý vítěz běloruské ligy, o víkendu v domácí soutěži senzačně podlehl poslednímu Mogilevu a hráče jako by nečekané klopýtnutí rozhodilo i v duelu s Plzní. Hosté dostáli předzápasovým prohlášením o ofenzivní hře a už ve druhé minutě je mohl poslat do vedení Pilař, kterého v jasné šanci zastavil brankář Gutor. Plzeň na stadionu Dinama Minsk lépe kombinovala a soupeře pouštěla do šance jen po zbytečných ztrátách ve středu pole. Kouč Vrba dvakrát hlasitě vyčinil záložníku Kolářovi, po jehož chybách dvakrát nebezpečně pálil ofenzivní tahoun Borisova Bressan. Autor vyrovnávací branky v prvním vzájemném duelu v pražském Edenu si ale v prvním poločase nepřišel na brankáře Čecha, který naskočil do hry po pětitýdenní zdravotní pauze. Zhuštěná obrana je problém Čech si jinak dlouho mohl pochvalovat i spolehlivý výkon obrany, kde v první části zápasu nebyla znát absence distancovaného stopera Čišovského, jehož pozici zaujal spolehlivý Ševinský. Borisov znovu dostál pověsti týmu, který má problémy přejít přes zhuštěnou obranu. Zatímco Bressan se při svých pokusech neprosadil, jediný plzeňský střelec z prvního utkání i v celé soutěži Bakoš tři minuty před poločase dokázal, že se mu na Borisov vyloženě daří. Slovenský kanonýr zblízka skóroval po akci Petržely, dal už osmou branku v Lize mistrů včetně předkol a šestnáctou v letošní sezoně. Hosty v ofenzivních snahách nepřibrzdila ani poločasová pauza. A Plzeň dál vyrážela na zteč po pravé straně, odkud přišel i její první gól. V dobré pozici si na soupeřova gólmana nepřišel bek Rajtoral, stejně dopadl i krátce po něm Petržela. Ale nebezpeční začali být i Bělorusové, kteří v minulém domácím zápase dokázali remizovat i se slavným AC Milán. Západočechům bylo úzko při několika závarech, jednou Bordačev dokonce nastřelil břevno ve chvíli, kdy se nad trávníkem začala povalovat mlha. Na druhé straně mohl pojistit plzeňský triumf Kolář, který ale po skvělé akci Jiráčka nastřelil v jasné šanci jen nohu brankáře. I tak ale Plzeň cenný tříbodový zisk v běloruské metropoli uhájila.

Kurzovní lístek: 28.3.2024 Exchange s.r.o.