Dnes je sobota 16. ledna 2021., Svátek má Ctirad
Počasí dnes -6°C Skoro zataženo

Plzeňský Bystroň prý měl pozitivní test na pervitin

Plzeňský Bystroň prý měl pozitivní test na pervitin
V pražské Synot Tip Areně se 18. května 2010 odehrálo finále fotbalového Ondrášovka Cupu mezi FK Baumit Jablonec a FC Viktoria Plzeň. Na snímku David Bystroň z Plzně. MILAN KAMMERMAYER / MEDIAFAX | zdroj: Archiv

Plzeňský fotbalový obránce David Bystroň měl po listopadovém utkání Ligy mistrů proti Borisovu pozitivní dopingový test na metamfetamin, tedy drogu známější pod názvem pervitin. V úterý to uvedl deník Sport, který prý má k dispozici výsledek analýzy odebraných vzorků jednatřicetiletého hráče. Disciplinární komise UEFA bude o trestu pro Bystroně rozhodovat v únoru. Předseda exekutivy Českého antidopingového výboru Jan Chlumský řekl, že při podobných proviněních je sportovec trestán dvouletým zákazem činnosti.

"Odhalení pervitinu je mezi sportovci zcela výjimečné, takový případ se objeví jednou za rok až dva," uvedl Chlumský. Deník Sport napsal, že Bystroň nemusel užít přímo pervitin, ale třeba taneční drogu extázi, jež je svým složením pervitinu podobná. Bystroň, který od začátku ledna trénuje individuálně mimo plzeňský tým, měl pozitivní dopingový nález 23. listopadu po utkání v Minsku proti Borisovu. Během ledna byl výsledek potvrzen také analýzou vzorku B. V moči je možné nalézt stopy pervitinu prý nejpozději čtyři dny po užití zakázané látky, což znamená, že Bystroň si ji mohl vzít kolem ligového duelu s Mladou Boleslaví (19. listopadu). Podle Chlumského je vyloučeno, že by disciplinární komise udělila Bystroňovi podmínečný trest, jak fotbalista doufal. Standardním trestem je prý v podobných případech dvouletý zákaz startů. Plzeňský klub podle Sportu už výsledek analýz Bystroňových vzorků zná, ke kauze ale zaujme stanovisko, až jej vyrozumí oficiálně UEFA. Generální manažer Viktorie Adolf Šádek listu řekl, že Bystroňův "zkrat" vyšel klub už zhruba na 15 milionů korun. Západočeši vycházejí z toho, že hráče nejprve vykoupili z Levski Sofia a poté, co byl usvědčen z dopingu, museli investovat do příchodu Václava Procházky z Mladé Boleslavi a navíc nemohli uvolnit Františka Ševinského na Žižkov. "Je mi to vůči Davidovi nesmírně líto, že to zveřejňuji. Je to pro něj životní tragédie. Nicméně nejsme sociální ústav, klubu tímto pádem vznikla nějaká škoda," uvedl Šádek. Dodal ale, že klub na Bystroňovi žádnou kompenzaci vymáhat nebude. Podle Sportu je pravděpodobné, že Plzeň s Bystroněm rozváže smlouvu, až dostane oficiální vyjádření od disciplinární komise UEFA. "Nechci předbíhat, dokud k tomu nedojde. Jen řeknu, že každý klub na to pamatuje ve smlouvách," dodal Šádek.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,150 26,230
USD 21,660 21,780
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma