Dnes je pondělí 20. března 2023., Svátek má Světlana
Počasí dnes 13°C Dešťové přeháňky

Po hokejové extralize se část fanoušků vrátí i na fotbal

Po hokejové extralize se část fanoušků vrátí i na fotbal
Ilustrační snímek | zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Na fotbalové zápasy v Česku se mohou v omezené míře vrátit fanoušci. Ministerstvo zdravotnictví povolilo, aby kluby z 10 procent zaplnily kapacitu hlediště. Úprava platí okamžitě, takže část diváků může už na dva středeční zápasy domácího poháru.

V první lize se fanoušci omezeně vrátí na stadiony od nadcházejícího víkendového 30. kola. Do kvóty se počítají i pořadatelé, novináři a další osoby, které zajišťují organizaci utkání, informovala Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže.

Do hledišť budou oficiálně moci dlouhodobí partneři klubu, mezi něž lze zařadit fanoušky, kteří jsou držiteli permanentních vstupenek. Podmínkou účasti na zápasech bude používání respirátoru či obdobného ochranného prostředku úst a nosu.

Diváci zároveň budou muset předložit negativní PCR nebo antigenní test na koronavirus, který nebude starší než 48 hodin, případně potvrzení o prodělání nemoci v posledních 90 dnech nebo certifikát o dokončeném očkování. Klub musí v hledišti zajistit bezpečné rozestupy ob jednu řadu tak, aby mezi usazenými osobami bylo vždy minimálně jedno volné sedadlo.

Úprava platí pro všechny profesionální fotbalové soutěže v Česku, tedy i na dvě středeční utkání domácího poháru MOL Cupu, který na rozdíl od první a druhé ligy organizuje Fotbalová asociace ČR. V semifinále přivítá Plzeň Teplice a v dohrávce čtvrtfinále Olomouc hostí pražskou Slavii. Amatérské soutěže od třetích lig níže se v Česku už od října nehrají.

Sigma na svém webu uvedla, že na Andrově stadionu může být 1247 diváků včetně pořadatelů a zástupců médií. Hanácký klub umožní vstup dlouhodobým partnerům a permanentkářům. Plzeňští budou moci mít v hledišti o něco méně diváků než v Olomouci, kapacita Doosan Areny je 11 700 míst, z toho 10 procent pak 1170.

„O možnosti mít omezené množství fanoušků na tribuně jsme se dozvěděli v úterních odpoledních hodinách, což je méně než 24 hodin do zápasu. I přes tento krajní termín chceme mít fanoušky na stadionu a této možnosti samozřejmě využijeme,“ uvedl mluvčí Viktorie Václav Hanzlík na webu, kde klub oznámil podmínky, jak získat vstup na utkání.

Fanoušci se v první lize dostanou na zápasy poprvé od 4. října. Poté byla nejvyšší soutěž kvůli covidu-19 na měsíc přerušena a po restartu se hrálo bez příznivců. Od první poloviny prosince mohlo na utkání nejvyšších soutěží ve fotbale a v hokeji 300 osob z řad partnerů klubu, později kvóta kvůli zhoršené epidemiologické situaci v zemi klesla na 200 lidí.

Povolení z 10 procent zaplnit hlediště platí i pro druhou ligu, která má další zápasy na programu v pátek. V nejvyšší soutěži chybí do konce sezony pět kol. O víkendu se mimo jiné odehraje nedělní šlágr mezi vedoucí Slavií a Plzní, v němž Pražané mohou získat definitivu třetího titulu po sobě. Do Edenu po dnešním uvolnění diváckých restrikcí budou moci necelé dvě tisícovky fanoušků.

„V minulosti jsme několikrát deklarovali, že návrat fanoušků na stadiony je pro nás největší prioritou. LFA byla a neustále je ve velmi úzkém kontaktu s ministerstvem zdravotnictví. Naše snažení nyní dospělo k pozitivnímu výsledku a v rámci pilotní studie dojde k alespoň částečné účasti diváků na tribunách. Jsem rád, že nás ministerstvo zdravotnictví vyslyšelo a LFA udělá společně s kluby maximum, aby prostředí stadionů bylo co nejbezpečnější,“ uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

„Věřím, že pro závěrečnou fázi sezony půjde o příjemné zpestření v obou profesionálních soutěžích. A že fanoušci budou ochotni za cenu dlouho vytouženého návratu na fotbal akceptovat i několik nutných podmínek, jako je povinné testování, respirátory nebo rozestupy,“ dodal Svoboda po jednání Ligového výboru LFA.

Ministerstvo v minulých dnech udělilo výjimku také hokejové extralize. V pondělí se díky ní dostalo na pátý zápas finálové série play off mezi Třincem a Libercem do Werk Areny bezmála 900 fanoušků, kteří po vítězství „Ocelářů“ mohli sledovat korunovaci nového mistra.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 20.3.2023 Exchange s.r.o.

EUR 23,930 24,050
USD 22,350 22,530
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma