Po pádu letadla nabízejí soupeři brazilskému klubu hráče i záchranu

- Fotbal autor: von

Pondělní pád letadla se skoro kompletním kádrem brazilského fotbalového klubu Chapecoense přežili pouze tři hráči, kteří jsou ale stále v ohrožení života. Představitelé klubu přesto chtějí i nadále pokračovat v první lize. Tuto myšlenku podpořily i ostatní brazilské kluby, které nabízejí hráče na hostování a výjimečné podmínky pro příští sezóny. Tragédii uctí i fotbalisté Realu Madrid, či Barcelony.

Brazilský prezident Michel Temer vyhlásil v zemi třídenní státní smutek po leteckém neštěstí, které zasáhlo klub Chapecoense

Brazilský prezident Michel Temer vyhlásil v zemi třídenní státní smutek po leteckém neštěstí, které zasáhlo klub Chapecoense,zdroj: Profimedia.cz

Z fotbalového týmu pád přežili brankář a dva obránci. Všichni stále bojují o život. Gólman Jackson Follmann přišel o nohu a možná mu budou muset amputovat i druhou, Alan Ruschel má četné zlomeniny včetně pánve a poraněnou páteř. Druhý bek Neto má zraněnou hlavu a hrudník.

"Budeme muset restrukturalizovat klub, podepsat nové hráče, podniknout spoustu schůzek a mít spoustu trpělivosti. Ale věřím, že příští rok budeme ligu zase hrát. Máme v úmyslu pokračovat," řekl viceprezident Chapecoense Tozzo listu Globoesporte.

Některé brazilské kluby už nabídly zapůjčení svých hráčů na hostování. Zároveň ve společném prohlášení vyzvaly domácí federaci, aby klubu udělila na tři roky výjimku chránící ho od sestupu.

Fotbalový tým z města Chapecó v pondělí večer cestoval do kolumbijského Medellínu, kde měl korunovat nejlepší sezonu v klubové historii zápasem o Jihoamerický pohár. Finále s týmem Atlético Nacional se mělo hrát dnes. Krátce před přistáním na mezinárodním letišti stroj ze zatím nezjištěných příčin havaroval.

Solidarita má globální přesah

Město Chapecó se zahalilo do smutku, místní lidé truchlili v katedrále a na stadionu. Už jistý fotbalový mistr Palmeiras požádal svaz, aby zápas posledního ligového kola mohl odehrát v dresu Chapecoense.

Z hráčského kádru Chapecoense nakonec chyběli na palubě tři fotbalisté: syn trenéra si zapomněl pas, jeden dostal volno kvůli zranění a další kvůli rodinné oslavě.

Brazilský prezident Michel Temer vyhlásil v zemi třídenní státní smutek. Minutu ticha držely v úterý například i FC Barcelona či Real Madrid před svými tréninky. Další kluby nastoupily s černými páskami na rukávech.

Tagy: brazilský fotbal

Zdroje: ČTK