Při pádu letadla zahynul téměř celý brazilský fotbalový tým

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 11. 2016 16:25) - Sport autor: roj

Fotbalisté brazilského týmu Chapecoense na finále Jihoamerického poháru v Kolumbii nedoletěli. Jejich letadlo se zřítilo těsně před přistáním. Na palubě bylo 81 lidí. Přežilo pouze pět lidí, včetně tří hráčů. Příčina neštěstí není známá, pilot ale hlásil technické problémy. 

Jedním z pět přeživších je obránce Alan Ruschel

Jedním z pět přeživších je obránce Alan Ruschel,zdroj: Profimedia.cz

Dosavadní zprávy o počtu přeživších se lišily. Velitel medellínské policie José Acevedo podle agentury DPA upřesnil, že záchranáři našli v troskách stroje šest přeživších, jeden z nich ale při převozu do nemocnice těžkým zraněním podlehl.

Z pěti přeživších je prvním potvrzeným sedmadvacetiletý obránce Alan Ruschel, který má četné zlomeniny včetně pánve. Podle médií bojují o život také oba brankáři, jeden novinář a stevardka.

Letadlo se v pondělí kolem 22:00 místního času (úterý kolem 04:00 SEČ) zřítilo u města Le Ceja, které leží asi 30 kilometrů jižně od Medellínu. Oblast katastrofy je těžko přístupná, v místě vydatně prší několik dní.

profimedia-0306960934

První snímky z místa nehody ukazují rozlomený trup letadla ve špatně přístupném terénu,zdroj:Profimedia.cz

Pátrání po přeživších z letadla bylo kvůli špatnému počasí pozastaveno. Oznámilo to letiště v Medellínu, které záchranné práce koordinuje. 

Portál deníku Daily Mirror napsal, že pilot začal v tísni vypouštět palivo, aby tak předešel velkému výbuchu po nárazu. Podle úřadů posádka oznámila, že má problémy s elektřinou.

Před aerolinkami je úřad civilního letectví varoval

Fotbalisté z jihobrazilského města Chapecó prý původně chtěli letět do Kolumbie z Brazílie přímým charterovým spojem. Brazilský úřad civilního letectví jim to ale podle agentury EFE zakázal kvůli právním překážkám.

Brazilský úřad se ve svém rozhodnutí odvolal na chicagskou úmluvu sjednanou v roce 1944. Tento dokument o mezinárodním civilním letectví stanoví, že aerolinky musí působit v cílové zemi či v zemi odletu, pokud mezi nimi chtějí provozovat charterové lety, uvedl úřad.

Dodal také, že funkcionáře klubu před výběrem varoval, ale že fotbalisté na aerolinkách LaMia trvali. Podle médií byly důvodem pro jejich upřednostnění početné zkušenosti s přepravou sportovních týmů.

Fotbalová delegace, kterou doprovázeli také novináři a další hosté, proto odletěla z brazilského Sao Paula komerční linkou do bolivijského Santa Cruz de la Sierra. Zde nastoupili do letadla společnosti LaMia, které se v noci na úterý krátce před přistáním v cíli, kolumbijském městě Medellín zřítilo. Internetové stránky letecké společnosti LaMia jsou prozatím nedostupné.

Podle informací španělského listu Sport stejné letadlo před necelými třemi týdny přepravovalo argentinskou fotbalovou reprezentaci. Mužstvo s hvězdným útočníkem Lionelem Messim letělo do Brazílie k zápasu kvalifikace o postup na mistrovství světa, který prohrálo 0:3.

Ze čtvrté ligy mezi elitu

Klub Chapecoense z města Chapecó cestoval do kolumbijského Medellínu na středeční pohárové finále s týmem Atlético Nacional. 

Jihoamerická konfederace CONMEBOL oznámila, že do odvolání přerušila všechny soutěže, a předseda konfederace Alejandro Domínguez se vydal na místo tragédie.

Klub Chapecoense byl založen v roce 1973, ještě před sedmi lety působil až ve čtvrté lize. V roce 2013 postoupil do nejvyšší soutěže a letos se nečekaně dostal do finále Jihoamerického poháru, pořádaného konfederací CONMEBOL, jehož vítěz se kvalifikuje do prestižního Poháru osvoboditelů.

V brazilské lize byl tým Chapecoense před posledním kolem na devátém místě a útočil na nejlepší výsledek mezi elitou. V kádru byli s výjimkou jednoho Argentince fotbalisté brazilské národnosti, kapitán Cléber Santana v minulosti hrával za Atlético Madrid.

Tagy: Kolumbie Brazílie fotbal letecké neštěstí letecká nehoda úmrtí a pieta

Zdroje: ČTK