Dnes je středa 7. prosince 2022., Svátek má Ambrož a Benjamín
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Počet obětí indonéské fotbalové tragédie stoupl na 133

Počet obětí indonéské fotbalové tragédie stoupl na 133
Vzpomínka na oběti indonéské tragédie | zdroj: Profimedia

Sobotní tragédie na zápase indonéské fotbalové ligy má už 133 obětí. Dalších osm lidí podlehlo zraněním v nemocnici. Počet obětí upřesnila vláda, podle níž je mezi nimi 37 dětí.

Neštěstí se stalo v Malangu, kde po utkání Arema - Persebaya Surabaya vběhli na trávník po porážce 2:3 fanoušci domácího týmu. Policie zakročila slzným plynem a v následném chaosu a tlačenici zemřelo v sobotu 125 lidí. Další tři stovky osob byly zraněny.

Tragédii vyšetřuje nezávislá komise expertů, která by měla svá zjištění předložit indonéské vládě. Kvůli události už byl mimo službu postaven náčelník policie v Malangu a dalších devět vysoce postavených policistů.

Policejní šéf provincie Východní Jáva se dnes za selhání policistů omluvil. „Jsem znepokojen, zarmoucen a zároveň mě mrzí nedostatky v bezpečnostním systému,“ řekl Nico Afinta na tiskové konferenci v Malangu.

Policejní vyšetřovatelé dnes uvedli, že brány na stadionu byly příliš malé. „Měly kapacitu pro dva lidi, ale vycházely jich stovky. Byla tam tlačenice,“ řekl mluvčí policie Dedi Prasetyo s tím, že za brány zodpovídají pořadatelé.

Tresty už vynesla Indonéská fotbalová federace, jež udělila doživotní zákaz působení ve fotbale předsedovi klubu Arema Abdulu Harisovi a šéfovi ochranky. Klub také dostal pokutu 250 milionů rupií (405 000 korun).

Vláda v pondělí oznámila, že rodinám obětí vyplatí odškodné ve výši 50 milionů rupií (82 000 korun).

UEFA dnes rozhodla, že před všemi zápasy, které tento týden pořádá, se bude držet minuta ticha. Památku obětí indonéské tragédie uctí aktéři utkání Ligy mistrů, Evropské ligy, Konferenční ligy a fotbalistky v play off kvalifikace mistrovství světa.

Po tragédii byla do odvolání přerušena indonéská liga, ve které nastupují i čeští reprezentanti Michael Krmenčík s Ondřejem Kúdelou za klub Persija Jakarta.

Nedělní zápas jejich týmu byl odložen. Dnes se mužstvo poprvé sešlo znovu na tréninku. Trenér Thomas Doll chce svým svěřencům nabídnout pomoc. „Zeptám se hráčů, jestli chtějí využít služeb psychologa,“ řekl listu Bild někdejší německý reprezentant.

„Jsem z těch událostí ohromně smutný. Už jsem o tom s hráči nějak mluvil. Všichni jsou pochopitelně velmi znepokojeni. Tohle už nemá s fotbalem nic společného a nutí vás to hodně přemýšlet,“ prohlásil Doll.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 7.12.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,270 24,390
USD 23,060 23,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma