Dnes je úterý 19. ledna 2021., Svátek má Doubravka
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Podle NY Times cyklista Contador nejspíš opravdu užil transfúzi

Podle NY Times cyklista Contador nejspíš opravdu užil transfúzi
Placeholder | zdroj: Archiv

Podle informací deníku The New York Times vše nasvědčuje tomu, že španělský cyklista Alberto Contador během Tour de France opravdu užil transfúzi. Množství látky, která se používá i při výrobě plastových sáčků na uchování krve, totiž v odebraném vzorku údajně překročilo osminásobně povolenou hodnotu.

Vítěz nejslavnějšího cyklistického závodu Contador měl při letošní Tour pozitivní test na clenbuterol. Mírně zvýšenou hladinu zakázané látky vysvětlil tím, že mohl sníst kontaminované maso, a jakoukoliv vinu odmítl. Americký deník podobně jako už v minulém týdnu francouzský L'Equipe upozornil na základě zdroje obeznámeného s vyšetřováním, že nové testovací metody prokázaly v cyklistově moči i stopy změkčovadel plastů.

Změkčovadla ukazující na transfúzi vlastní krve měl v moči Contador při odběru 20. července, o den později neprošel testem na clenbuterol. Jeho případ již dva měsíce zkoumá cyklistická unie UCI, která mu dočasně zastavila činnost.

Podle antidopingových expertů není stále zmíněný nový test schválen a jeho výsledek může být u soudu napadnutelný. "I když není zatím schválen, může se postupovat případ od případu. Pokud má někdo skutečně vysoké hodnoty změkčovadel plastů, je pro sportovce těžké vysvětlit, že nedopoval," konstatoval šéf římské antidopingové agentury Francesco Botré.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,160 26,240
USD 21,580 21,700
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma