Pokrytecká UEFA: Banán netrestá, palestinské vlajky ano

- Fotbal autor: von

Disciplinární komise UEFA rozdala tvrdé tresty za rasismus na evropských stadionech. Atraktivní zápas Legie Varšava proti madridskému Realu se kvůli rasismu a výtržnostem odehraje bez diváků. Celtic Glasgow dostal vysokou pokutu, protože jeho fanoušci měli v hledišti vlajky Palestiny. Naopak bez trestu vyvázl ruský Rostov, kde nebyl banán na hrací ploše posouzen jako rasistický čin. 

Kvůli !palestinskému choreu" choreu svých fanoušků musí Celtic Glasgow zaplatit vysokou pokutu

Kvůli !palestinskému choreu" choreu svých fanoušků musí Celtic Glasgow zaplatit vysokou pokutu,zdroj: Profimedia.cz

Legia Varšava bude muset odehrát atraktivní utkání fotbalové Ligy mistrů proti Realu Madrid bez diváků. Disciplinární komiseUEFA potrestala polského mistra zavřeným stadionem za násilnosti a rasismus fanoušků. Klubu navíc udělila pokutu 80 tisíc eur (2,2 miliony korun).

UEFA reagovala na incidenty během zápasu před dvěma týdny, kdy Legia utrpěla debakl 0:6 s Dortmundem. Byl to první domácí duel klubu ve skupinové fázi Ligy mistrů po dvaceti letech.

Fanoušci se během něj střetli s pořadatelskou službou, házeli předměty a zapalovali světlice. K tomu se dopouštěli antisemitských urážek. Legia v druhém duelu podlehla v úterý 0:2 na hřišti Sportingu Lisabon. V příštím utkání se představí 18. října na madridském Bernabéu.

UEFA dnes potrestala také Celtic, jemuž udělila pokutu 10 tisíc eur (270 tisíc korun) za to, že jeho fanoušci během srpnového předkola LM proti izraelskému Hapoelu Beer Ševa mávali palestinskými vlajkami.

Banán není rasismus

Ruský klub FC Rostov nebude trestán za údajný rasismus fanoušků. Možný postih za banán, který přistál na hřišti během středečního utkání Ligy mistrů proti Eindhovenu, od UEFA nepřijde, protože Evropská fotbalová unie disciplinární řízení nezahájila.

O případu s banánem informovala organizace FARE, jež pro UEFA monitoruje rasistické incidenty. Podle ní měl být terčem rasistického útoku obránce tmavé pleti Jetro Willems.

Banán přiletěl na hřiště zhruba po osmi minutách, kdy Rostov poprvé skóroval. Utkání skončilo 2:2.

Ruský fotbal má dlouhodobě problémy s rasismem. Právě Rostov na Donu bude za dva roky jedním z pořadatelských měst mistrovství světa.

Tagy: uefa rasismus a diskriminace

Zdroje: ČTK