Před rekordní diváckou návštěvou zvítězil Lorenzo, Kornfeil devátý

- Auto-moto autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Jakub Kornfeil obsadil deváté místo v závodu kategorie Moto3, který byl po pádech zkrácený z 19 na 12 kol. Druhý český zástupce v nejslabší kubatuře Karel Hanika doplatil na opakovaný start závodu a v cíli byl klasifikován na 26. místě. 

Jakub Kornfeil

Jakub Kornfeil,zdroj: Profimedia.cz

Královskou kategorii MotoGP ovládl Španěl Jorge Lorenzo a dostal se do čela pořadí MS. Dosavadní lídr Valentino Rossi z Itálie má ale po třetím místě stejný počet bodů, v Brně prohrál ještě se španělským obhájcem titulu Marcem Márquezem. Zdravotními problémy limitovaný Karel Abraham byl poslední, jedenadvacátý.

Kornfeil v závodě nejslabší třídy zajel třetí nejrychlejší kolo ze všech a byl s brněnským vystoupením spokojený. "Dostat se z dvacátého místa v kvalifikace na deváté není ostuda. Podařilo se mi splnit cíl, kterým bylo udržet se v první skupině," řekl Kornfeil.

Závod se nakonec jel jen na 12 kol, neboť krátce po startu musel být po dvou hromadných pádech přerušen. V rychlém sledu spadli vždy čtyři jezdci a na trať museli záchranáři a sanitka, která odvezla do nemocnice osmnáctiletého Argentince Gabriela Rodriga. Podle posledních informací je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný.

Hanika doplatil na opakovaný start závodu

Na opakovaný start doplatil Hanika, jenž byl po prvním startu pátý. Druhý se mu ale tolik nevydařil a ze sedmého místa na roštu klesl na začátek druhé desítky. Ve druhém kole měl navíc pád a v závodě pokračoval až na konci startovního pole.

"Sice se mi povedlo na startu se dobře odpíchnout, ale v první zatáčce jsem byl zaseklý asi za dvěma lidma a všichni mě brali zvenku. Na další rovince to bylo stejné," řekl Hanika, který se nedokázal za nikoho schovat do zákrytu, aby jel rychleji. "Nemohl jsem s tím nic dělat, protože všude byli lidi. Díky tomu mě hrozně moc jezdců předjelo," dodal.

Za jeho pád podle všeho mohl Francouz Fabio Quartararo, který před ním nečekaně zabrzdil. "Co jsem s tím mohl dělat, když se přede mnou najednou zastaví člověk? Když jsou za ním další jezdci, tak nemůže uprostřed zatáčky tolik zpomalit. Já jsem k tomu přišel jako slepý k houslím," kroutil hlavou Hanika.

Posun vpřed se zato podařil Kornfeilovi, jenž Haniku krátce před jeho pádem předjel a držel se na desátém místě. Na konečnou devátou pozici, což je druhý nejlepší Kornfeilův výsledek v sezoně, mu pomohl pád Alexise Masboua z Francie.

"V prvním závodě jsem viděl, jak jezdci, kteří spadli, najížděli přede mnou do zatáčky o dvacet až třicet kilometrů rychleji. Snažil jsem se jim vyhnout. V prvním závodě jsem se cítil na motocyklu ještě lépe než ve druhém. Druhý závod už byl sprint," řekl Kornfeil.

Lorenzo opanoval závod kategorie MotoGP

Lorenzo měl závod královské třídy pod svojí režií od začátku a postupně si vypracoval náskok na Márqueze. Třetí se držel Rossi, který na Masarykově okruhu neúspěšně usiloval o rekordní osmé vítězství. Fenomenální Ital místo toho přišel o vedení v MS, aktuálně má stejný počet bodů jako Lorenzo, který má ale na kontě větší počet výher.

Abraham při návratu do seriálu po zranění není stále stoprocentně fit a na nejlepší po celý víkend nestačil. V hlavním závodě jezdil poslední a jeho odstup stále rostl, nakonec dojel jedenadvacátý a Lorenzo jej jen těsně nepředjel o celé kolo.

Závod třídy Moto2 vyhrál s bezpečným odstupem francouzský jezdec Johann Zarco, lídr mistrovství světa zvítězil počtvrté v sezoně. Druhý dojel Španěl Tito Rabat, který v závěru odrazil útok krajana Álexe Rinse.

Výsledky Velké ceny České republiky:

Moto3: 1. Antonelli 25:56,866, 2. Bastianini (oba It./Honda) -0,152, 3. Binder (JAR/KTM) -0,376, 4. Vázquez -0,540, 5. Navarro (oba Šp./Honda) -0,560, 6. Fenati (It./KTM) -0,821, ... 9. Kornfeil -1,420, 26. Hanika (oba ČR/KTM) -37,086.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 41:02,500, 2. Rabat -1,421, 3. Rins -1,785, 4. Á. Márquez (všichni Šp./Kalex) -4,393, 5. Lowes (Brit./Speed Up) -7,844, 6. Folger (Něm./Kalex) -8,056.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 42:53,042, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -4,462, 3. Rossi (It./Yamaha) -10,397, 4. Iannone (It./Ducati) -13,071, 5. Pedrosa (Šp./Honda) -15,650, 6. Dovizioso (It./Ducati) -15,725, ... 21. Abraham (ČR/Honda) -2:02,655.

Tagy: Brno MotoGP Grand Prix

Zdroje: ČTK