Překážkářka Hejnová a výškař Bába jdou do boje o medaile

- Ostatní sporty autor: red

Ve čtvrtek budou na mistrovství světa v atletice v Tegu bojovat o úspěch první české medailové naděje. Finále běhu na 400 metrů překážek čeká Zuzanu Hejnovou, jejíž závod odstartuje ve 13:15 SELČ. O cenný kov bude ve výškařském sektoru od 12:10 skákat Jaroslav Bába.

Poprvé se představí na šampionátu také obhájkyně stříbrné medaile z Berlína Barbora Špotáková, kterou čeká od 3:10 kvalifikace. Ve hře bude kompletní oštěpařská skupina Jana Železného.

Hejnová bude mít čtvrtou dráhu a kolem ní budou největší soupeřky. "Musím hlavně zregenerovat, odpočinout si a uvidíme, kolik všem zbude sil," uvedla po semifinále. Ve třetí dráze bude Američanka Lashinda Demusová, nevýhodnou druhou dráhu má vinou špatného semifinálového běhu největší favoritka Kalise Spencerová z Jamajky. Nad Hejnovou v páté dráze bude velmi silná Ruska Natalija Anťjuchová. "Rozhodně se vydám ze všech sil a chci běžet kolem osobního rekordu," řekla Hejnová, jejíž maximum z letošního mítinku v Paříži má hodnotu 53,29 sekundy. Tento čas by jí takřka jistě zajistil medaili, je s ním druhá na světě v této sezoně.

Otevřený závod

Bába bude mít o dost větší práci vybojovat medaili. Do finále postoupilo třináct závodníků, z nichž hned deset překonalo v kvalifikaci 231 cm. Závod bude ale velmi otevřený. "Vím, že na to mám. Jsem připraven dobře a chci se o medaili poprat," prohlásil Bába, který rovněž v kvalifikaci zdolal limitní výšku.

Mezi favority patří zejména Američan Jesse Williams a Rusové Alexej Dmitrik, Ivan Uchov a Alexandr Šustov. "Na medaili bude potřeba skočit hodně vysoko," předpovídal Bába. Zvyšovat se bude z 232 na 235 cm, kde se podle českého výškaře bude bojovat o cenné kovy.

Představí se svěřenci Železného

Světový rekordman Železný bude mít 1. září v Tegu v roli trenéra napilno. V první dopolední skupině od 3:10 hází Jarmila Klimešová, Barbora Špotáková je ve druhé kvalifikační skupině od 4:25. "Jsem na tom dobře, doufám, že na stadionu budu jen jeden pokus. Chci ušetřit síly, a když se to nepovede, budu hodně naštvaná," řekla světová rekordmanka Špotáková. Kvalifikační limit je 61 metrů a do finále postoupí dvanáct oštěpařek.

Další Železného svěřenci budou ve hře ve večerním bloku korejského času. Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý jsou v první kvalifikační skupině od 12:00, Petr Frydrych se bude pokoušet o kvalifikační limit 82,50 metru o hodinu a dvacet minut později. "Budu s nimi hlavně na stadionu, stejně každý ví, jak se má rozcvičovat," komentoval perný den Železný. S přípravou jeho svěřenců na závody mu pomůže asistent a fyzioterapeut Tomáš Dřímal, bývalý sprinter.

Druhé vystoupení na šampionátu čeká Jana Marcella, který těsně nepostoupil z kvalifikace hodu diskem, své hlavní disciplíny. Ve tři hodiny ráno českého času nastoupí do vrhu koulí, kde je limit 20,60 metru.

Tagy: MS atletika tegu

Zdroje: ČTK