Překvapení! Šéf FIFA Blatter odstoupí. Ne všichni stojí za mnou, řekl

- Fotbal autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Tohle málokdo čekal. Pouhé čtyři dny po znovuzvolení do čela Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) a necelý týden po vypuknutí velké korupční aféry Joseph Blatter oznámil, že odstoupí z funkce. Důvod? Prý malá podpora...

Blatter je kontroverzní postavou světového fotbalu

Blatter je kontroverzní postavou světového fotbalu,zdroj: Profimedia.cz

"Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu. A jak se zdá, ne všichni stojí za mnou," prohlásil devětasedmdesátiletý Blatter. "Potřebujeme rozsáhlé reformy, proto jsem dal svou funkci k dispozici. Teď musíme urychleně svolat mimořádný kongres a zvolit nejlepšího nástupce," dodal. Federaci bude řídit do doby, než bude zvolen jeho nástupce. K tomu by mělo dojít na mimořádném kongresu, který by se mohl sejít nejdříve letos v prosinci a nejpozději v březnu 2016. 

Blatterův krok ocenil předseda UEFA Michel Platini, který k němu šéfa FIFA vyzval po vypuknutí korupční aféry před páteční volbou. "Bylo to těžké, odvážné, ale správné rozhodnutí," citovala agentura AFP šéfa evropského fotbalu. 

Blatter vedl FIFA od roku 1998. V posledních letech ale čelil čím dál větší kritice, že za jeho vedení se ve federaci rozbujela korupce. Podezření provázelo mimo jiné volbu pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (uspělo Rusko) a 2022 (Katar). 

Poslední aféra vypukla minulý týden těsně před volbou v Curychu. Zatčeno bylo 14 funkcionářů, kteří čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv. Podle amerických vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

Tagy: kriminalita fotbal FIFA korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK