Korupční skandál! Policie si přišla pro vysoké funkcionáře FIFA

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 5. 2015 14:50) - Fotbal autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Páteční volba předsedy Mezinárodní fotbalové federace bude probíhat v hodně husté atmosféře. Dva dny před kongresem FIFA si pro několik vysokých funkcionářů přišla policie.

FIFA čelí velkým nepříjemnostem. Co v následujících dnech ještě vyplave na povrch?

FIFA čelí velkým nepříjemnostem. Co v následujících dnech ještě vyplave na povrch?,zdroj: Profimedia.cz

Americká a švýcarská justice vyšetřuje údajné korupční praktiky ve vedení Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), které se týkají pořádání turnajů v Americe, ale i rozhodnutí FIFA svěřit pořádání fotbalových šampionátů v letech 2018 a 2022 Rusku a Kataru. Oznámili to švýcarští vyšetřovatelé.

Obviněno bylo 14 lidí, nejméně šest z nich je ve švýcarské vazbě a čeká na vydání do USA. Šéfa FIFA Seppa Blattera se údajně kauza netýká, páteční volební kongres v Curychu se podle plánu uskuteční. 

Vyšetřování se zabývá dvěma oddělenými kauzami: pořádáním fotbalových turnajů v zóně CONCACAF, tedy v Severní a Střední Americe a v Karibské oblasti, a zároveň okolnostmi hlasování o pořadatelských právech pro světové šampionáty v letech 2018 a 2022, která získaly Rusko a Katar. 

Podle zprávy švýcarského ministerstva spravedlnosti je zadržených osob šest, podle amerických úřadů už sedm. Celkem má být obviněno 14 lidí. Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že jde o devět vysoce postavených fotbalových funkcionářů, z nichž dva jsou místopředsedové FIFA. Obvinění má sedmačtyřicet bodů, mimo jiné jde o vydírání, defraudaci a praní špinavých peněz. Část obviněných se už prý k řadě trestných činů přiznala.

Ohlasy na zatčení funkcionářů FIFA

Alí bin Husajn (kandidát na předsedu FIFA): "Dnešek je smutný den fotbalu. Evidentně je to příběh na pokračování a podrobnosti se stále teprve objevují. Proto by nyní nebylo vhodné, abych to více komentoval." 
Luis Figo (bývalý portugalský fotbalista, který minulý týden stáhl kandidaturu na předsedu FIFA): "Není to pro mě překvapením. Právě podezření z korupce na FIFA bylo jedním z důvodů stažení mé kandidatury." 
Gary Lineker (bývalý anglický fotbalista a televizní expert): "Nemůže být více zkorumpovaná a žalostná organizace na zemi než FIFA. Dům z karet se bortí. Přišel čas na změnu. Pokud v Blatterovi zůstal ještě kousíček důstojnosti, tak by měl teď odstoupit, odplížit se do svého doupěte, sednout si do křesla a hladit svou kočku. FIFA se hroutí. To je nejlepší věc, která se této krásné hře mohla stát."

Mluvčí FIFA Walter de Gregorio na tiskové konferenci v Curychu řekl, že plánovaný kongres, který má začít v pátek, se uskuteční podle plánu, protože s nynějším vyšetřováním údajné korupce uvnitř FIFA přímo nesouvisí. Uskutečnit by se měla i volba předsedy. Nezměnily se podle něj ani plány na pořádání MS 2018 a 2022 v Rusku a Kataru. 

De Gregorio řekl, že organizace plně spolupracuje s vyšetřováním. FIFA je v kauze poškozenou stranou a není předmětem vyšetřování, upozornil. "Je v našem výsostném zájmu, aby se všechny otevřené otázky vysvětlily," konstatoval a dodal, že šéfa FIFA Blattera se vyšetřování netýká. Není proto důvod, aby rezignoval. Mezi zatčenými není ani Blatterův soupeř v boji o post předsedy FIFA jordánský princ Alí bin Husajn. 

Šestice zadržených čeká ve švýcarské vazbě na vydání do USA kvůli podezření z podvodu v souvislosti s přidělením fotbalových soutěží a televizních práv v zóně CONCACAF. Nezákonně se údajně obohatili o milionové částky, celkový objem úplatků prý přesahuje sto milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun). Finanční transakce zprostředkovaly americké banky. Ke korupci údajně docházelo od počátku 90. let až dodnes. 

Podle agentury AFP byli v kauze korupce v zóně CONCACAF obviněni místopředsedové výkonného výboru FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů a Eugenio Figueredo z Uruguaye a také bývalý člen exekutivy Jack Warner z Trinidadu a Tobaga, jehož jméno se už dříve objevilo ve spekulacích o úplatkářských kauzách. 

Mezi obviněnými jsou podle listu The New York Times dále Eduardo Li, Julio Rocha, Costas Takkas, Rafael Esquivel, José Maria Marin a Nicolás Leoz. Ne všichni ale byli v Curychu zadrženi, protože v době zatýkání tam někteří nebyli přítomni. Obviněno rovněž bylo nebo bude pět marketingových manažerů a dále bývalý člen výkonného výboru FIFA José Margulies, který údajně nezákonné obchody zprostředkoval. 

V případu hlasování o pořadatelství MS 2018 a 2022, které se konalo v prosinci roku 2010, byly podle švýcarských prokurátorů v centrále FIFA zabaveny příslušné dokumenty a datové nosiče. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko nicméně agentuře TASS řekl, že aféra ve vedení FIFA se ruského šampionátu v roce 2018 nijak netýká. Podle Mutka, který je rovněž členem výkonného výboru, skandál s volbou Ruska jako pořadatelské země MS nesouvisí. 

Korupce byla všude

"Jsme překvapeni, jak dlouho to trvalo a jak to zasáhlo téměř všechno, co FIFA podnikala," řekl listu The New York Times vyšetřovatel obeznámený s případem. "Vypadá to, že (korupce) prosakovala do každé části federace a byla fakticky metodou jejího fungování. Zdá se, že jde o institucionalizované úplatkářství," prohlásil.

FIFA je dnes spíše finančním konglomerátem než sportovní organizací, napsal list. Jen v letech 2011-14 zaznamenala obrat 5,7 miliardy dolarů. Vedení často rozhoduje bez diskusí a bez vysvětlování a exekutivní jádro - výkonný výbor - má rozsáhlé pravomoci. Dlouhá léta organizace pracovala bez dozoru a neprůhledně, uvedl The New York Times.  

Tagy: korupce fotbal FIFA

Zdroje: ČTK