Dnes je pondělí 20. září 2021., Svátek má Oleg
Počasí dnes 8°C Skoro zataženo

Problém MS v Rusku: Fanoušků je málo a chovají se jako zvířata

Problém MS v Rusku: Fanoušků je málo a chovají se jako zvířata
Fanoušci během moskveského derby mezi Spartakem a CSKA | zdroj: Profimedia

Poloprázdné tribuny, nízká televizní sledovanost, nemastné neslané výkony národního týmu. Rusko bude už za dva roky hostit mistrovství světa ve fotbale a pořadatelé si do té doby musí poradit se zapeklitým rébusem – jak probudit v lidech zájem o zelené trávníky?

Podle průzkumu ruské agentury VCIOM z ledna letošního roku se o dění ve fotbalovém světě zajímá jen 17 procent populace. "Bohužel taková je realita. Lidé nechodí na zápasy a ani televizní sledovanost není bůhví jak slavná," bědoval ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

Jedním ze zásadních problémů, který v největší zemi planety brání v rozletu vícero sportům, nejen kopané, je katastrofální stav sportovní infrastruktury. Většina fotbalových stánků byla vybudována ještě za sovětské éry a v pozdějších letech a desetiletích neprošla žádnou výraznou renovací.

"Před zimní přestávkou činila průměrná návštěvnost cirka 11 tisíc lidí," uvedl na stránkách nejvyšší ruské fotbalové soutěže Premier Liga její předseda Sergej Prjadkin.

V tomto ohledu ale fanouškům a klubům svítá na lepší časy. V rámci příprav na světový šampionát vyroste po celé zemi řada zbrusu nových stadionů, další projdou radikální přestavbou. "Jsme přesvědčeni, že jakmile budou všechny práce ukončeny, průměrná návštěvnost se minimálně zdvojnásobí," doufá Prjadkin.

Kultura násilí a rasismu

Co už však lesknoucí se tribuny vyřešit nedokážou, je nedůstojné chování velké části fotbalových příznivců. Chuligáni mají v Rusku pré a řada lidí si tak návštěvu fotbalového zápasu odpustí už jen kvůli jejich přítomnosti.

"Nemám nejmenší chuť být jakkoliv ztotožňován s davem agresivních rabiátů. Fotbal je ve skutečnosti vůbec nezajímá. Chtějí si jenom vybít svoji frustraci na hráčích jiné pleti a šaškovat se světlicemi. Během hokejového, volejbalového nebo basketbalového zápasu se s takovým chováním nesetkáte, je to výlučně problém fotbalu," přiblížil situaci třiadvacetiletý Jevgenij Dmitrijev.

Změnit zažité návyky nebude jednoduché. Zvlášť, když fotbalové orgány často zavírají oči před přetrvávajícími problémy, místo aby jim čelily. Celá řada kontroverzních incidentů zahrnujících běsnící fanoušky na jedné straně a hráče z ciziny na straně druhé byla buď zlehčována, nebo zcela ignorována kontrolními institucemi fotbalového svazu.

Naději hledej ve Francii

Hněv fanoušků se ale snesl i na členy národního týmu, kteří se na letošní mistrovství Evropy ve Francii kvalifikovali doslova s odřenýma ušima.

Horké chvilky zažíval především kouč Fabio Capello, loni nejlépe placený reprezentační trenér planety. Ruskému svazu nakonec došla trpělivost a italského stratéga nahradil Leonid Slutskij, který dokázal otočil kormidlem směrem k Euru 2016.

"Nelichotivé výsledky, nezájem ze strany hráčů. Národní celek hrál pod Capellovým vedením průměrný fotbal a to se výrazně projevilo na klesající přízni ze strany veřejnosti," vysvětloval pak Mutko.

Teď je to Slutskij, na kom spočine tíha zodpovědnosti. Pokud jeho tým na francouzském šampionátu uspěje, může to být pro následné domácí MS dar z nebes. "Jsem si jistý, že lidé se pro fotbal dokážou znovu nadchnout. Euro 2016 může být přesně tím impulsem, který potřebujeme," dodal Mutko.

Zdroje:
Vlastní, IBNLive

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 20.9.2021 Exchange s.r.o.

EUR 25,350 25,450
USD 21,550 21,690
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma