Dnes je pondělí 15. srpna 2022., Svátek má Hana
Počasí dnes 16°C Místy bouřky

První rasistický incident: Fanoušci napodobovali opice na tréninku Nizozemska

První rasistický incident: Fanoušci napodobovali opice na tréninku Nizozemska
Image: 0130635557, License: Rights managed, Netherland's players run during a practice session at the training camp of the Netherlands national football team in Hoenderloo on May 31, 2012. AFP PHOTO/ ROBIN UTRECHT, Place: NETHERLANDS, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, AFP | zdroj: tisková zpráva

Nizozemští fotbalisté se podle svého kapitána setkali při prvním veřejném tréninku před evropským šampionátem s projevy rasismu. Skupinka polských fanoušků na stadionu v Krakově prý vydávala zvuky napodobující opice. Vedení výpravy se ale neobrátilo se stížností na UEFA.

"Slyšeli jsme, že napodobovali opice. Projevy rasismu nebudeme v žádném případě tolerovat, jestli se něco takového stane během mistrovství, hned se obrátíme na rozhodčího, aby zasáhl," citoval Marka van Bommela dnešní list De Telegraaf. 

UEFA s předstihem varovala fotbalisty, že pokud kvůli projevům rasismu během zápasu opustí hřiště, dostanou žlutou kartu. Hráči mají nechat konat rozhodčí, kteří mohou utkání přerušit. 

Podle Van Bommela se vicemistři světa setkali s rasismem při středečním tréninku a kouč Bert van Marwijk to vyřešil tak, že přesunul cvičení na jinou část hřiště. Přípravu "oranjes", kteří mají v kádru řadu hráčů tmavé pleti, v Krakově na stadionu Wisly sledovalo na 25 tisíc fandů. 

Nizozemská reprezentace zahájí ME v sobotu zápasem s Dány v ukrajinském Charkově. V Krakově se žádný zápas hrát nebude.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: 15.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,430 24,550
USD 23,990 24,170
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma