Putin navštívil olympijskou vesnici, důraz klade na bezpečnost

- Pouták autor: Jakub Konečný

Bezpečnostní zajištění je pro organizátory olympiády prvořadým úkolem. Při slavnostním vztyčování ruské vlajky to dnes v Soči prohlásil prezident Vladimir Putin. V dějišti olympijských her byl zřízen centrální operační štáb, jehož členy jsou i zástupci zahraničních tajných služeb, oznámil ruský prezident.

Putin na olympiádě

Putin na olympiádě,zdroj: abc.net.au

Putin připomněl, že krvavé teroristické útoky se v minulých letech nevyhnuly velkým mezinárodním akcím, například loni bostonskému maratonu či v roce 2005 summitu osmi hospodářsky nejvyspělejších států v Londýně. Ruské bezpečnostní složky věnují zajištění bezpečnosti maximální pozornost, v pohotovosti jsou na jihu Ruska už dva měsíce.

Putin si prohlédl dobudovaná olympijská sportoviště i zázemí olympijské vesnice. Pozdravil se s americkou delegací a zavítal do fitness centra, kde v té době ovšem pobývala jen trenérka japonských krasobruslařek.

V kuchyni si šéf Kremlu prohlédl moderní vybavení, ochutnávky během oběda se ale zdržel. Jídelna v olympijské vesnici má 700 míst, jídelníček obsahuje speciality ruské, italské a asijské kuchyně. Pamatováno je na vegetariány i na muslimské a židovské sportovce.

Putin v besedě s novináři označil olympiádu v Soči za grandiózní stavební projekt. "Je to největší stavba na světě, Rusko olympijská sportoviště budovalo sedm let. K olympiádě jsme připraveni," konstatoval prezident.

Tagy: Olympiáda v Soči ZOH 2014

Zdroje: ČTK