Rakovina varlat donutila Bassa odstoupit z Tour de France

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 7. 2015 17:27) - Cyklistika autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Obrovská rána pro všechny fanoušky cyklistiky, ale především pro samotného jezdce - Ivanu Bassovi, jednomu z hlavních adeptů na celkové pořadí, diagnostikovali lékaři rakovinu varlat. Pro stájového kolegu Romana Kreuzigera závod s okamžitou platností končí, musí se podrobit operaci.

Ivan Basso je stálicí, která na Tour neodmyslitelně patří

Ivan Basso je stálicí, která na Tour neodmyslitelně patří,zdroj: Profimedia.cz

"Zjistili jsme to před dvěma hodinami, musím skončit," řekl sedmatřicetiletý závodník, jenž po prvním týdnu Tour figuroval na 158. místě.

Na nejslavnějším závodu z Grand Tours skončil Basso v roce 2005 celkově druhý, o rok dříve byl třetí. Domácí Giro d'Italia ovládl dvakrát. Poprvé slavil v růžovém dresu v roce 2006, triumf zopakoval o čtyři roky později. Na Vueltě je jeho maximem čtvrté místo z roku 2009.

Na rakovinu se přišlo poté, co měl Basso v páté etapě pád, při němž si mírně poranil levé varle. "Cítil jsem v něm bolest i v dalších dnech. Včera jsme mluvili s lékařem Tour de France, rozhodli jsme se pro speciální vyšetření v nemocnici a zjistili jsme tuhle špatnou zprávu. Mám malý nádor v levém varleti," řekl sedmatřicetiletý závodník, jenž po prvním týdnu Tour figuroval na 158. místě.

"Je jasné, že musím skončit a vrátit se do Itálie. Náš doktor je v kontaktu se specialistou v Itálii a co nejdříve bych se měl podrobit operaci. Samozřejmě nemůžu přidat moc dalších podrobností, protože jsme se to dozvěděli teprve před dvěma hodinami, ale musím odjet," dodal Basso.

Lékař týmu Tinkoff-Saxo Piet de Moor uvedl, že je optimistický v prognózách, že se Basso z nemoci plně zotaví. "Stále ještě čekáme na výsledky některých vyšetření, ale rozhodnutí už padlo. Ivan musí co nejrychleji domů a zahájit léčbu. Podle toho, co odhalí výsledky, tak se rozhodneme o dalších krocích," řekl.

Na Tour de France skončil Basso před deseti lety celkově na druhém místě za Lancem Armstrongem, jemuž byla rakovina varlat diagnostikována v roce 1997. "Myslím na Ivana a přeju mu vše nejlepší, když se vydává na cestu s rakovinou. #IvanSTRONG!!" napsal na twitteru slavný Američan, jenž dodatečně přišel o svých sedm triumfů na Tour z let 1999-2005 kvůli užívání zakázaných látek.

Basso, jenž si během kariéry odpykal kvůli dopingu dvouletý distanc, dosáhl na stupně vítězů na Tour i v roce 2004 díky třetímu místu. Domácí Giro d'Italia ovládl dvakrát: poprvé slavil v růžovém dresu v roce 2006, triumf zopakoval o čtyři roky později. Na Vueltě je jeho maximem čtvrté místo z roku 2009.

Tagy: Tour de France

Zdroje: ČTK,Vlastní