Reprezentanti touží odstřihnout Dány a přiblížit se postupu

- Fotbal autor: Danica Klein

Když fotbalová reprezentace před čtyřmi měsíci mířila do Olomouce k přípravnému duelu se Slovenskem, stíhala ji kritika za nudný herní projev a kouč Michal Bílek byl téměř na odpis. 

Česká fotbalová reprezentace

Česká fotbalová reprezentace,zdroj: Mediafax

Po čtvrtroce je všechno jinak: sebevědomý národní tým, který vzpružily dvě výhry v posledních dvou testovacích duelech v derby bývalých federálních partnerů a v Turecku, na Hané vyhlíží jeden z klíčových zápasů kvalifikace o postup na mistrovství světa s Dánskem. 

Češi dobře vědí, že páteční zápas může být na cestě za postupem na šampionát do Brazílie důležitým zlomem. Stejně jako úterní další kvalifikační výzva v Arménii, která je v tabulce hned za českým výběrem. 

"Dvě výhry by nám hodně pomohly. Když tento dvojzápas zvládneme, přiblížíme se i vedoucím Italům, s nimiž by to pak v červnu byl hodně zajímavý zápas," uvedl kapitán Tomáš Rosický

Nevyhráli v devíti utkáních za sebou

"V případě zisku šesti bodů by to hned vypadalo o sto procent líp. Získali bychom větší klid do konce kvalifikace," přidal se brankář Petr Čech, který v pátek může nastoupit k 99. reprezentačnímu duelu. 

Hráči národního týmu ale zatím hledí jen k souboji s Dánskem, které je už téměř nad propastí. Seveřané totiž ve třech kvalifikačních zápasech ještě nepoznali vítěznou radost, celkem už nevyhráli v devíti utkáních za sebou. V únoru navíc utrpěli debakl 0:3 v Makedonii. 

Případná prohra na olomouckém Andrově stadionu by účastníky loňského Eura, kteří poslední dny strávili na soustředění ve slunné španělské Marbelle, postavila do už téměř bezvýchodné pozice. "Když Dány porazíme, tak jim hodně odskočíme. Definitivně odstranění nebudou, ale měli by to pak už dost těžké," souhlasil Rosický

Češi mají ve skupině B po třech zápasech pět bodů, o jeden zaostávají za druhým Bulharskem, ale také mají zápas k dobru. Bílkův tým má proti kvalifikačnímu podzimu navíc také sebevědomí na rozdávání: výhry v listopadových a únorových přípravách se Slovenskem a v Turecku pro něj byly vítanou vzpruhou. Zároveň ale touží odčinit poslední kvalifikační ztrátu - bezbrankovou domácí remízu s Bulhary. 

Zkušený záložník na lavičce?

"Teď je to všechno pozitivnější. Je to lepší než si o sobě číst, že jsme nemohoucí. Ale také zůstáváme na zemi. Do tuhého půjde až teď. Pořád za sebou máme jen vyhrané přáteláky," prohlásil obránce Michal Kadlec, který ale věří, že reprezentace v pátek v hanácké metropoli naváže na stejný počin z duelu proti Slovensku. 

Trenér Bílek právě z posledních povedených vystoupení hodlá vycházet i před pátečním zápasem. Dopředu vyhlásil, že nebude výrazně zasahovat do osvědčené sestavy. V útoku by tak znovu měl vyrukovat David Lafata, jehož bilanci ozdobily tři branky z duelů proti Slovensku a Turecku. Možná jen na lavičce zůstane zkušený záložník Tomáš Hübschman, který se do sestavy podle všeho nedostane přes silný trojblok středových hráčů Rosický, Vladimír Darida, Jaroslav Plašil

Češi hodlají sázet i na pevnou obranu, která od mistrovství Evropy nechala své soupeře v sedmi zápasech skórovat jen dvakrát. "Snad zůstaneme na vlně, když nám to začalo šlapat a jdeme správným směrem," přál si Kadlec, který by měl znovu vytvořit stoperskou dvojici s Tomášem Sivokem

Zápas Čechů s Dány slibuje před vyprodaným olomouckým stadionem vyrovnanou bitvu, vždyť poslední čtyři vzájemné zápasy skončily nerozhodně. Bez branek se hrálo také v září na startu kvalifikace v Dánsku. Historická bilance ale nahrává domácím: český nebo dřívější československý tým severskému soupeři podlehl pouze jednou z 23 zápasů. 

Utkání mezi českým a dánským týmem začne v pátek v Olomouci ve 20:30, přímý přenos vysílá ČT4. Hlavním rozhodčím je Portugalec Manuel Neves.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK