Skočil z vesmíru. Teď chce na Měsíc

VIDEO - Ostatní sporty autor: Danica Klein

Vyznavač extrémních sportů Rakušan Felix Baumgartner, který loni proslul seskokem z výšky téměř 40 kilometrů, chce nyní na Měsíc. 

Felix Baumgartner

Felix Baumgartner,zdroj: Profimedia.cz

"Možná někdo přijde a řekne: 'Hele, já ti to budu financovat'," prohlásil 43letý dobrodruh rozverně. Je si jist, že budoucnost patří soukromým stanicím ve vesmíru. "Kosmické stanice musejí být zásobovány potravinami, vodou, surovinami. (...) Firmy, které to udělají s nízkými náklady a rychle, ovládnou vesmír," je přesvědčen. 

Baumgartner se loni v říjnu stal prvním člověkem, kterému se povedlo volným pádem překonat rychlost zvuku. Balon s tlakovou kabinou ho z území amerického státu Nové Mexiko vynesl do výše přes 39 kilometrů a rychlost zvuku překonal 40 sekund poté, co z kabiny vyskočil. Krátce nato dosáhl rychlosti, kterou vytvořil nový rekord. Původní odhady uváděly 1342 kilometrů za hodinu, počátkem února však byla zveřejněna upřesněná hodnota, která je ještě o 15 kilometrů za hodinu vyšší. 

...

Baumgartner při svém pět let připravovaném skoku vytvořil ještě další dva rekordy: stal se člověkem, který vyletěl nejvýše v balonu a který seskočil z nejvyšší výšky. Volným pádem letěl čtyři minuty a 19 sekund, pak otevřel padák. 

Bývalý příslušník rakouské armády proslul riskantními kousky již dříve. V roce 2003 například s pomocí speciálního karbonového křídla přeletěl kanál La Manche. Skákal i z mrakodrapů v Malajsii, na Tchaj-wanu nebo ze sochy Krista v Riu de Janeiro.

Tagy: seskok basejumper

Zdroje: ČTK