Dnes je čtvrtek 18. dubna 2024., Svátek má Valérie
Počasí dnes 8°C Dešťové přeháňky

Řezáč skončil třetí ve Vasově běhu, vyhrál opět Brink

V neděli 8. ledna 2012 se uskutečnil 45. ročník závodu "Jizerská 50" v Bedřichově v Jizerských horách na Jablonecku. Na snímku Stanislav Řezáč, vítěz závodu na 50 kilometrů. PETR ZBRANEK / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Dálkový lyžař Stanislav Řezáč skončil třetí ve Vasově běhu na 90 kilometrů klasickou technikou. V dramatickém finiši vyhrál potřetí za sebou Švéd Jörgen Brink, druhý dojel jeho krajan Daniel Tynell. Druhý z českých běžců na lyžích Petr Novák při své premiéře na startu doběhl na 49. místě.

Řezáč se probojoval na stupně vítězů počtvrté za sebou. Loni dojel za Brinkem těsně druhý, v letech 2010 a 2009 finišoval třetí. Třetí byl rovněž v roce 2003. Osmatřicetiletý Řezáč jel na hladkých lyžích a do čela pole po startu nespěchal, ale největší soupeře kontroloval. Dal o sobě vědět na prémiích, tu nejsledovanější v polovině trati na Everstbergu vyhrál a pak se znovu schoval do balíku. Postupně se v čele vytvořila skupinka dvaceti lidí, která se dvacet kilometrů před cílem zúžila na polovinu. O tři kilometry později nastoupil Jörgen Aukland, postupně vedl až o osmnáct vteřin, ale po devíti kilometrech úniku byl dostižen. Tynell zkusil ujet na metě 5,5 km, ale pozorní soupeři včetně Řezáče jeho nástup zachytili. Tři kilometry před cílem jel Řezáč na chvostu desetičlenné skupiny, ale jen kvůli občerstvení a po kilometru si opět hlídal čelo bojující o výhru. Před finišem měli nejlepší pozici Tynell a Brink, za kterým se vezl Řezáč. V cílové rovince byl český běžec čtvrtý ale ještě těsně za Rickardssonem, nastoupil až pár metrů před páskou a vybojoval třetí místo o tři desetiny za Brinkem. Brink časem 3:38:41 vytvořil nový rekord závodu, o šestnáct vteřin překonal dosud nejrychlejší čas z roku 1998. "Neuvěřitelné, jsem nadšený, všechno fungovalo perfektně. S přibývajícím časem jsem se cítil líp a líp," zářil Brink. Závod žen vyhrála rovněž v rekordním čase poprvé v kariéře Norka Vibeke Skofterudová, která trať ze Sälenu do Mory zvládla za 4:08:24. Vasův běh, závod FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování (90 km klasicky): Muži: 1. Brink 3:38:41,7, 2. Tynell (oba Švéd.) -0,2, 3. Řezáč (ČR) -0,3, 4. Rickardsson (Švéd.) -0,4, 5. Kjölstad (Nor.) -1,9, 6. Johnsson (Švéd.) -3,2

Kurzovní lístek: 18.4.2024 Exchange s.r.o.