Rosický přežil přípravu Arsenalu ve zdraví a doufá v první trofej

- Sport autor: red

Těžkou letní přípravu prošel bez úlev po třech letech, náročné dávky kouče Arséna Wengera mu daly zabrat. Fotbalový záložník Tomáš Rosický je ale šťastný, že po mnoha zdravotních patáliích jej na prahu nové sezony nesouží žádné komplikace.

"Přípravu jsem přežil, žádný problém není. Vynechal jsem jediný zápas, kdy jsem se cítil opravdu přetažený," řekl Rosický při dnešním setkání s novináři v Praze, kam dorazil na reprezentační sraz před středečním přípravným utkáním s Lotyšskem. Devětadvacetiletý hráč s napětím vyhlíží začátek nové reprezentační éry stejně jako nedělní ostrý start Premier League na hřišti Liverpoolu.

Rosický vůbec neřeší přestupové spekulace, podle kterých měl během léta zamířit do některého z německých klubů a naposledy do Galatasaraye Istanbul za reprezentačním spoluhráčem Milanem Barošem. "Člověk to vnímá, je to normální, že se o takových věcech v přestupovém období mluví. Díky všem, kteří o mě projevili zájem, ale už jsem mnohokrát říkal, že jsem v Arsenalu spokojený. A dokud budou spokojení i oni se mnou, tak není třeba nic řešit," řekl Rosický.

Svoji budoucnost vidí právě v Arsenalu. Pevně věří v to, že ve své páté sezoně ve slavném klubu konečně dosáhne na některou z prestižních trofejí. Rosický by už nerad zažil déja vu z minulého ročníku, kdy se "Kanonýři" dlouho drželi ve hře o titul, ale ve finiši nestačili na drtivý závěr vítězné Chelsea a druhého Manchesteru United. "Je na čase, abychom i my konečně něco vyhráli. Snad se nám něco povede," prohlásil Rosický, který je v Arsenalu od léta roku 2006.

Žádný opravdu velký týmový úspěch si ale ještě neužil. "V minulé sezoně jsme byli k titulu asi nejblíž od doby, co v Arsenalu jsem. Ale pak jsme začali dělat velké chyby, které Chelsea nebo Manchester nedopustily. Musíme se z toho poučit, abychom konečně něco vyhráli," nabádal Rosický. Dobře ale vnímá i těžkou konkurenci na anglickém poli, nejtěžší překážkou podle Rosického budou pro Arsenal Chelsea a oba týmy z Manchesteru - United i City.

Arsenalu však prý nahraje, že jej neopustil jeho kapitán a také nový světový šampion Cesc Fábregas, kterého celé léto mocně vábila Barcelona, jeho mateřský klub. Třiadvacetiletý Španěl však zůstane věrný červenobílým barvám Arsenalu a Rosický nepřijde o svého velkého kamaráda a zároveň skvělého spoluhráče. Rosický tvrdí, že s Fábregasem se šance Arsenalu zvyšují.

"Samozřejmě jsem rád, že zůstane, o jeho kvalitách se nemá cenu bavit. Celý tým čekal na to, jak celá věc dopadne. I já jsem se s ním o tom několikrát bavil, ale nemá cenu zveřejňovat, o čem přesně to bylo," řekl Rosický s úsměvem.

On sám se prý před sezonou cítí dobře, rád by na hřišti zužitkoval to, že konečně zvládl všechno bez úlev. "S přípravou můžu být spokojený," pochvaloval si. Rosický si se spoluhráči zvykal i na novinku, hvězdy Arsenalu si při trénincích a přípravných zápasech oblékaly speciální nátělníky se senzory, které snímaly, jak jejich tělo reaguje na zátěž. Informace pak vyhodnocovali kondiční trenéři, podle nich hráčům upravovali zátěž, čímž se má předcházet různým zraněním. S početnou marodkou má Arsenal dlouhá léta velké problémy.

"Člověka to nijak neomezuje. Je to jakési tílko, které se jen navleče pod dres. Trenérům to prý je hodně užitečné, vyčtou z toho dost věcí. U mě se jednou stalo, že mi řekli, že jsem dopoledne trénoval víc, než jsem měl," naznačil Rosický, jak novinka funguje.

Těsně před začátkem sezony má prý ještě trochu "těžké nohy" z nedávných tvrdých tréninků. "Lehkost a svěžest asi ještě chybí všem, bylo to asi vidět i v posledním přáteláku. Ještě si to všechno musí sednout," připomněl Rosický divokou sobotní přestřelku při ligové generálce proti Legii Varšava, v níž Arsenal zvítězil 6:5. "Nic podobného jsem asi nezažil," divil se Rosický s odstupem.

"Bohužel jsme zase dopláceli na chyby v organizaci hry, kterých jsme dělali během přípravy dost. Ještě je čas je odstranit, lepší si to vybrat teď než v neděli v Liverpoolu, kde to bude hodně ostrý úvod do ligy," řekl Rosický.

"Na druhou stranu jsme všechny zápasy v přípravě vyhráli, takže kdyby to šlo dál, zlobit se nebudeme," žertoval Rosický, který je zvědavý i na to, na jaké místo v sestavě jej kouč Wenger postaví. V přípravě pendloval na všech místech v záloze. "Jsem v očekávání," dodal Rosický.

Tagy: fotbal arsenal rosický

Zdroje: ČTK