Sáblíková opět vládne Evropě, je vítězkou ME ve víceboji

- Sport autor: red

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se podruhé v kariéře stala mistryní Evropy ve víceboji. V norském Hamaru o víkendu ovládla dva ze čtyř závodů a s náskokem vyhrála i celkově.

Bezpečně ovládla především závěrečný závod na 5000 metrů, ve kterém nemá na světě konkurenci.

Jako jediná se dostala pod hranici sedmi minut, a v konečném hodnocení předstihla Nizozemku Ireen Wüstovou, která těsně vedla po třech disciplínách. Z českého pohledu vydařený víkend podtrhla celkově devátým místem Karolína Erbanová. 

Bratr staronové evropské šampionky Milan Sáblík skončil na patnáctistovce devatenáctý a v celkovém hodnocení ME obsadil 22. místo. Závěrečná desetikilometrová trať se už jela bez něj, mistrem Evropy se počtvrté za sebou stal Sven Kramer z Nizozemska. 

Dvaadvacetiletá Sáblíková se na start 'pětky' postavila jako druhá žena průběžného pořadí, ale na Wüstovou ztrácela jen 0,018 bodu, což v reálu znamenalo odstup 0,18 sekundy. Osobní rekord na nejdelší trati má přitom téměř o dvanáct sekund kvalitnější než její nizozemská rivalka. 

Od startu tak bylo jasné, že svěřenkyně trenéra Petra Nováka si jede po Collalbu 2007 pro druhý celkový triumf na ME a generálku na olympiádu ve Vancouveru úspěšně zvládne. Wüstovou nakonec úřadující světová šampionka ve víceboji porazila o téměř čtrnáct sekund. 

"Před startem jsem měla trochu strach, protože jsem si vzpomněla, jak jsem v Kolomně jela s Ireen poslední závod na pětku a ona to rozjela se mnou a do trojky se mě držela. Tady to ale bylo dobré," řekla spokojená Sáblíková. 

O tom, že zvítězí celkově, nebylo pochyb už po několika stovkách metrů. Sáblíková však chtěla vyhrát i pětku a porazit svou hlavní rivalku na dlouhých tratích v této sezoně Stéphanii Beckertovou z Německa. "Proto jsem se musela snažit a jet. Věděla jsem, že jela 7:04," uvedla nejlepší česká sportovkyně loňského roku. 

Optimismus před startem jí dodalo tvrzení kouče Nováka, že čtyřboj vyhraje, i když spadne. "Řekl jsem ji, ať se jen případně rychle zvedne a pokračuje," usmíval se Novák. 

Definitivně jistá, že vyhraje, si prý byla až v samotném závěru. "Člověk si není jistý nikdy. Ale v poslední rovince jsem si říkala, že i kdybych upadla, tak bych vyhrála. V duchu jsem se smála a říkala jsem si, že to dopadne dobře," řekla. 

Druhá česká zástupkyně na startu Erbanová si v Hamaru poprvé v kariéře vyzkoušela pětikilometrovou trať, kterou předtím neabsolvovala ani v tréninku. Časem 7:36,64 obsadila poslední dvanácté místo a klesla z páté na celkově devátou pozici. 

Erbanová od začátku jela s rozvahou a zajížděla vyrovnané časy. "Prvních pět kol to bylo dobré. Nebylo kam spěchat. V takový čas jsem ani nedoufala. Myslela jsem si, že pojedu kolo tak za 38, ale měla jsem nejlepší soupeřku, jakou jsem mohla mít," ocenila Erbanová Rusku Jekatěrinu Šichovovou, která je na tom podobně jako ona. "Taky to není vytrvalkyně. Párkrát mi pomohla," řekla.

Tagy: me rychlobruslení

Zdroje: ČTK