Sáblíková se potřetí v kariéře stala mistryní Evropy ve víceboji

- Sport autor: red

Dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková se potřetí v kariéře stala mistryní Evropy v rychlobruslařském víceboji. V Collalbu v neděli ovládla závěrečný závod na 5000 metrů a obhájila tak loňský triumf.

Druhou Ireen Wüstovou z Nizozemska porazila v součtu všech disciplín o 1,36 bodu. Karolína Erbanová byla desátá.

Suverénní závěrečná pětka

Sáblíková se do čela průběžného pořadí posunula už po sobotním závodě na 3000 metrů a v neděli vedoucí pozici bez větších problémů udržela. Na patnáctistovce byla druhá za Wüstovou, závěrečnou pětku poté v čase 7:07,78 suverénně vyhrála s náskokem více než deseti sekund před svou nizozemskou rivalkou, která byla v Collalbu druhá i před čtyřmi lety.

Ke své první zlaté medaili se však v roce 2007 Sáblíková probojovala díky drtivému vítězství v závěrečném závodě na 5000 metrů, do něhož Wüstová nastupovala jako lídr průběžného pořadí.

Erbanová si mírně pohoršila

Erbanová udržela na patnáctistovce průběžně sedmé místo, po pětce však klesla na desátou pozici a o jeho místo si tak pohoršila oproti loňskému roku. Osmnáctiletá rychlobruslařka zajela svou druhou pětku o 48 sekund pomaleji než Sáblíková a proti loňsku, kdy se ale v Hamaru jelo v kryté hale, si pohoršila o dvacet sekund.

Třetí Češka na startu, úřadující evropská šampionka v shorttracku Kateřina Novotná, obsadila při své premiéře v mezinárodním závodě devatenáctou pozici. Do závěrečného závodu na 5000 metrů se nekvalifikovala.

Sáblíkovou a Wüstovou doprovodila na stupně vítězů další Nizozemka Marrit Leenstraová, kterou v konečném pořadí následovaly další krajanky.

Tagy: brusleni

Zdroje: ČTK