Šafářová podala heroický výkon, na Williamsovou ale nestačila

- Tenis autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Srdnatě se Lucie Šafářová rvala ve finále French open, ale na světovou jedničku Serenu Williamsovou to bohužel nestačilo. Williamsová, která běhěm finále často kašlala a nebyla evidentně ve své kůži, ale ukázala proč je světovou jedničkou právě ona a zvítězila po setech 3:6, 7:6 a 2:6. Američanka tak zaokrouhlila počet grandslamových titulů na dvacet.

Lucie Šafářová podlehla ve finále French open Sereně Williamsové

Lucie Šafářová podlehla ve finále French open Sereně Williamsové,zdroj: Profimedia.cz

Navzdory porážce má za sebou Šafářová životní turnaj. Hrála poprvé grandslamové finále dvouhry a v žebříčku WTA se díky tomu premiérově posune do elitní desítky - bude sedmá. Navíc ji na pařížské antuce čeká v neděli i finále čtyřhry.

"Mám za sebou skvělé dva týdny, hodně skvělých výher a plno emocí, ale Sereno, dnes jsi byla úžasná," řekla Šafářová při slavnostním vyhlášení, při kterém dostala cenu z rukou Martiny Navrátilové a vyslechla si dlouhý potlesk publika.

"Jsem nadšená, tohle je sen," řekla Williamsová k titulu a ocenila výkon Šafářové: "Lucie hrála výborně, byla to skvělá soupeřka a musela jsem bojovat."

Dnes byla Šafářová dlouho pod tlakem ostrých úderů Williamsové a zdálo se, že nemá šanci. Na Williamsové nebylo znát omezení kvůli chřipce, o které mluvila po semifinále. Sice se snažila maximálně šetřit energii, ale ve výměnách šla do úderů naplno a první hru utkání ukončila servisem rychlým přes 190 km/h.

Set a půl se Šafářová nemohla dostat do hry. Američanka dominovala svou razancí a zdálo se, že finále rychle skončí. Při servisu Williamsové se skoro nehrálo a první set byl po půl hodině pryč. I ve druhé sadě Češka na sluncem zalitém kurtu Philippa Chatriera nestíhala, a když si dvakrát ztratila servis, málokdo věřil v obrat.

Šafářová následně ukázala svoji vnitřní sílu, která ji zdobila celý turnaj. Chytla se malé naděje, která ji svitla, když Williamsová přestala být při servisu tak nebezpečná. Začaly se hrát více výměny a body získávala Češka. "Lucie, Lucie!" ozývalo se skandování z českých řad poté, co Šafářová otočila z 1:4 na 5:4.

Za stavu 5:5 si Šafářová počtvrté v utkání neudržela podání, ale bojovala dál. Následně dokázala dobře returnovat a trefovat rohy kurtu. Brejkbol proměnila vítězným bekhendem po lajně a pak i pošesté v turnaji vyhrála tie-break (7:2).

Na začátku třetí sady navíc vzala Williamsové podání, ale k oslavě bylo daleko. Zvláště proti Williamsové, což vládkyně tenisu vzápětí ukázala. Zarputile se tlačila znovu do tvrdých úderů a tentokrát ona vývoj otočila z 0:2 na 5:2. Po dvou hodinách Šafářová ještě první mečbol odvrátila, ale při druhém už nevrátila return. Poslední českou vítězkou French Open tak zůstává Hana Mandlíková z roku 1981.

Serena Williamsová vyhrála Roland Garros potřetí v kariéře a jako třetí tenistka v historii získala dvacet grandslamových titulů ve dvouhře. Před ní to dokázaly jen Australanka Margaret Courtová (24) a Němka Steffi Grafová (22).

Tagy: French open

Zdroje: ČTK