Šalamounské řešení! Sparťany oficiálně povede Požár, Holoubek zůstane na lavičce

- Fotbal autor: roj

Vedení Sparty vyřešilo problém chybějícího trenéra ve stylu chytré horákyně. Fotbalistů se jako hlavní trenér ujme sportovní ředitel Tomáš Požár. Provizorní kouč David Holoubek, který stále nemá nutnou licenci, se oficiálně vrátí do role asistenta, ale dostane mít i nadále výrazný prostor. 

Nový hlavní trenér fotbalistů Sparty, tedy alespoň papírově, Tomáš Požár

Nový hlavní trenér fotbalistů Sparty, tedy alespoň papírově, Tomáš Požár,zdroj: Profimedia.cz

"Rozhodli jsme se, že by měl dostat dosavadní realizační tým šanci v práci pokračovat. Víme ale, že David Holoubek nedisponuje potřebnou licencí. Proto jsme zvolili další posílení týmu a Tomáš Požár si k funkci sportovního ředitele vezme i funkci trenéra," řekl generální ředitel Sparty Adam Kotalík.

"Splňuje všechna kritéria. Je přímým nadřízeným všech trenérů a jeho pozice bude zcela přirozená. A také má potřebnou licenci. Na něm bude, jak velký prostor Davidovi Holoubkovi při přípravě a zápasech dá. Předpokládám, že to ale bude výrazný prostor," konstatoval Kotalík.

Jednačtyřicetiletý Požár přišel do Sparty v létě 2015 jako šéf úseku vyhledávání nových hráčů, letos v říjnu byl s účinností od ledna 2016 jmenován sportovním ředitelem. Předtím působil ve funkci sportovního ředitele v Bohemians Praha 1905. Během hráčské kariéry nastupoval za Jablonec, Teplice a Spartu, se kterou v roce 1995 získal mistrovský titul. V nejvyšší soutěži odehrál 61 zápasů.

Šestatřicetiletý Holoubek během podzimu nahradil odvolaného Zdeňka Ščasného, kterému předtím dělal asistenta. Sparta pod jeho vedením postoupila ze základní skupiny Evropské ligy, poté co z pěti zápasů čtyři vyhrála. V lize Holoubek z osmi utkání prohrál jediné a dostal Spartu na třetí příčku se čtyřbodovou ztrátou na vedoucí Plzeň. V závěru podzimu už ale po vypršení výjimky na licenci jeho místo formálně zaujal asistent Zdeněk Svoboda.

Na lavičce může hráče řídit kdokoli

"Toto řešení splňovalo všechny požadavky a mohli jsme v něm pokračovat. Zvolili jsme však řešení, které nám přijde logičtější," řekl Kotalík s tím, že předpisům ligy nebude odporovat, pokud Holoubek bude pokračovat v řízení týmu i na lavičce během zápasu.

"Řešili jsme to s licenčním manažerem i ředitelem ligy. Řídit tým na lavičce může kdokoli. Hlavní trenér, asistenti nebo trenér brankářů. V tom není žádný problém," dodal Kotalík.

Realizační tým Sparty kromě Požára rozšíří i dosavadní kouč nejmladšího sparťanského dorostu Petr Havlíček, který s Holoubkem už dříve spolupracoval. V týmu zůstávají i Zdeněk Svoboda a Stanislav Hejkal.

"Jelikož chceme uspět v Evropské lize s Rostovem, čeká nás náročný program. To znamená vyhodnocování soupeře, analýzy, cestování. Navíc jsou tam studijní povinnosti Davida Holoubka. Proto považujeme rozšíření realizačního týmu za nutné. Práce bude pro všechny dost," řekl Požár.

Rozšíření týmu kvituje i Holoubek. "Petr Havlíček přinese zkvalitnění tréninkového procesu a celého trenérského štábu. Prostor dostane. Je to prověřený trenér, prošel sparťanskou mládeží," řekl Holoubek. "Stejně tak se těším na spolupráci s Tomášem Požárem, protože to je člověk, který může Spartu posunout dál," dodal.

Tagy: Sparta Praha Česká fotbalová liga

Zdroje: ČTK