Šebrle skončil na MS třináctý, tyčkařka Ptáčníková je ve finále

- Sport autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Desetibojař Roman Šebrle skončil na mistrovství světa v Tegu na třináctém místě výkonem 8069 bodů. Olympijský vítěz z Atén tak nesplnil svůj cíl, kterým bylo nasbírat alespoň 8200 a splnit limit pro účast na hrách v Londýně, po nichž má v plánu ukončit kariéru.

Stejně jako na minulém šampionátu v Berlíně zvítězil Američan Trey Hardee součtem 8607 bodů před krajanem Ashtonem Eatonem, který vydřel stříbro díky osobnímu rekordu v závěrečném běhu na 1500 metrů. V celkovém hodnocení předstihl ziskem 8505 bodů třetího Kubánce Leonela Suáreze o čtyři body. Šebrle se po hodu oštěpem posunul na osmé místo, ale po třetím nejhorším čase na patnáctistovce se v první desítce neudržel.

Denisa Rosolová neuspěla

Do finále postoupila tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která si poradila s kvalifikací a v úterý se představí v bojích o medaile. Stačil jí k tomu první úspěšný pokus na výšce 455 cm. Neuspěla naopak čtvrtkařka Denisa Rosolová.

Ptáčníková napoprvé přeskočila základní výšku 425 cm, pak na 440 cm jednou zaváhala. Další dvě postupné výšky ale už zdolala na první pokus a už ani nemusela absolvovat skok na limitní výšce 460 cm. "Jsem maximálně spokojená, je to pro mě náplast za ne moc povedenou sezonu," prohlásila po kvalifikaci Ptáčníková. "Teď můžu překvapit," usmála se.

Rozběhla jsem to dobře, ale na konci mi došly síly

Rosolová v posledním třetím semifinálovém běhu na 400 m skončila šestá za 52,53 sekundy a nepostoupila. "Doufala, jsem, že to bude lepší než v rozběhu, ale nebylo. Vůbec nevím proč. Rozběhla jsem to dobře, ale na konci mi došly síly. Nic si z toho závěru nepamatuju," prohlásila Rosolová.

Titul v chodeckém závodu na 20 km obhájil olympijský vítěz Valerij Borčin v čase 1:19:56. Triumf ruských závodníků dokonal jeho krajan Vladimir Kanajkin, který přišel do cíle o 31 sekund později.

Také v dálce žen zopakovala předloňský triumf z Berlína Američanka Brittney Reeseová, které k tomu stačil jediný platný pokus. Hned v první sérii skočila 682 cm a porazila o pět centimetrů druhou Rusku Olgu Kučerenkovou. Bronz si posledním pokusem dlouhým 676 cm zajistila evropská šampionka Ineta Radevičová z Lotyšska.

Bekele pátý titul mistra světa nezískal

Legendární Etiopan Kenenisa Bekele pátý titul mistra světa v běhu na 10.000 m nezískal, po vleklém zranění svůj první závod od začátku roku 2010 nedokončil. Vyhrál jeho krajan Ibrahim Jeilan, který v cílové rovince přespurtoval britského reprezentanta somálského původu Mo Faraha, úřadujícího mistra Evropy.

Bekele se mohl stát prvním běžcem v historii MS, který vyhraje na stejné trati popáté. "Dva roky jsem byl zraněný a pořádně netrénoval. Ale musel jsem to zkusit, cítil jsem šanci. Jsem rád, že jsem tu běžel," uvedl světový rekordman, jenž na minulém šampionátu i na olympiádě v Pekingu vybojoval double na 5000 a 10.000 metrů. "Co teď budu dělat? Dál trénovat," ujistil, že nekončí.

Devětadvacetiletý Bekele, který se dlouho zotavoval s natrženým lýtkovým svalem, brzy vyklidil pole svým soupeřům. Kolo před koncem nastoupil k dlouhému finiši Farah, ale Jeilan ho dostihl a v závěru mu nedal šanci. "Ve sprintu jsem silný. Věděl jsem, že když za ním budu 100 nebo 200 metrů před cílem, že ho dostihnu," řekl vítěz.

Dramatickou podívanou slibuje závod mužů na 110 metrů překážek

Dramatickou podívanou slibuje závod mužů na 110 metrů překážek. V rozbězích ukázal svou sílu Číňan Liou Siang, který se po třech letech trápení vinou zranění vrátil ve vrcholné formě a dnešní běh mohl takřka celý běžet uvolněně za 13,20 sekundy. Hravě postoupili i nejrychlejší muž sezony Američan David Oliver a olympijský vítěz Dayron Robles z Kuby. Všichni jsou třemi nejrychlejšími muži překážkářské historie.

V Tegu se dnes také přepisovaly atletické dějiny. Poprvé totiž mezi zdravými závodil handicapovaný sportovec. Jihoafričan Oscar Pistorius, který má protézy na obou dolních končetinách, navíc časem 45,39 sekundy postoupil do semifinále závodu na 400 metrů jako čtrnáctý.

Tagy: MS tegu

Zdroje: ČTK