Škoula je rád, že se po dlouhé době vrátil do reprezentace

- Sport autor: red

Hokejový obránce Martin Škoula je rád, že opět po čtyřech a půl letech hraje za českou reprezentaci. Při jeho působení v NHL jej v uplynulých sezonách účast v národním týmu z různých důvodů míjela.

V létě však vítěze Stanleyova poháru z roku 2001 s Coloradem zlákal do Kontinentální ligy Omsk a po dlouhé době je Škoula k dispozici stavitelům reprezentace i během sezony.

Až do čtvrtečního duelu turnaje Karjala v Českých Budějovicích proti Švédsku za ni hrál naposledy na mistrovství světa v Rize, odkud si přivezl stříbro. "Buď jsem byl zraněnej, byli jsme v play off nebo mi prostě nikdo nezavolal," komentoval Škoula svou dlouhou absenci v národním týmu. Byl řazen mezi hráče, kteří neměli zájem při řadě omluvenek na mistrovství světa v Německu za národní tým hrát.

Kouč Vladimír Růžička o něj stál, ale tehdy ještě beka New Jersey nikdo nedokázal kontaktovat. Škoula v tom však byl nevinně. "Nikdo mi nevolal. Kdybych měl nepřijatý hovor, tak bych samozřejmě volal zpátky. Nevím, jaké měli číslo, když se mi nikdo neozval," řekl bek, který se představil i na mistrovství světa v roce 2004 v Praze.

Škoula se na návrat těšil

Jednatřicetiletý zadák, který má na kontě v NHL za Colorado, Dallas, Minnesotu, Pittsburgh a New Jersey 776 zápasů a dalších 83 duelů v play off, se na návrat do reprezentace těšil. Kouč Alois Hadamczik mu i při inspekční cestě v Rusku řekl, že o něj má zájem. "Hraju nejlíp, jak umím. Když mě pozvou do reprezentace, tak vždycky rád přijedu. Je ale vyloženě na trenérech, koho pozvou," podotkl Škoula.

V zámoří působil od roku 1997, kdy odešel z Litvínova do juniorské OHL do týmu Barrie Colts. Jen v sezoně 2004/05 při výluce v NHL oblékl dres Litvínova, teď v létě podle něj nastal čas pro změnu. "Když jsem dostal tak dobrou nabídku, tak bylo rozhodování celkem jednoduchý. Nechtěl jsem zůstávat v NHL za každou cenu, abych tam hrál někde ve čtvrté pětce. Po všech stránkách je to v Omsku super," podotkl Škoula a nad návratem do NHL v současné době vůbec nepřemýšlí.

"Rusko mě příjemně překvapilo"

S rodinou měli ze stěhování z Ameriky do Ruska trošku strach, ale nakonec byli příjemně překvapení. "Kvůli dětem jsme z toho byli nervózní. Říkali jsme si, co tam budou dělat půl roku v zimě. Ale shodou okolností jsme teď našli školku a ta je stejná jako v Americe. Kvalitou a zázemím úplně skvělá. Když si člověk najde svoje místa a cestičky a odmyslí si nějaké věci v Rusku, tak je příjemně překvapený," prohlásil Škoula, za kterým rodina přijela do Omsku před třemi týdny. "Je to sice Sibiř, ale bydlení i zázemí okolo hokeje je super. Nemám, na co bych si stěžoval."

Rusky se Škoula teprve učí, ale trenér Raimo Summanen stejně komunikuje anglicky. "Ruštinu jsem ve škole neměl, takže jsem neuměl ani slovo. Pár slovíček umím, něco ze se vyloudím, ale žádná sláva to není. Trenér ale mluví anglicky a asistent Tichonov to překládá do ruštiny."

V Omsku Škoula hraje s Jágrem a Červenkou

Ke spokojenosti v novém angažmá přispívá také fakt, že se Omsku daří a pohybuje se na horních příčkách tabulky. "Máme dobrý mančaft, hrajeme i docela hezký hokej. Až na nějaké výjimky to docela šlape, samozřejmě jsme měli taky nějaké horší období," uvedl Škoula, který se sešel v jednom týmu s krajany Romanem Červenkou a hlavní hvězdou Jaromírem Jágrem.

V Rusku poznal, jakou je Jágr v týmu osobností. "Třeba gubernátor sibiřské oblasti (Leonid Poležajev) se ho veřejně ptal, jestli je spokojený a něco nepotřebuje. Když řekl, že ne, tak bylo jasné, že je všechno v pořádku," usmíval se Škoula. Podle něj ale nestojí hra Avangardu jen na nejproduktivnějším Evropanovi v historii NHL. "Jarda je samozřejmě tváří mančaftu, ale máme v mužstvu čtyři kvalitní lajny," dodal.

Tagy: hokej Hadamczik reprezentace Karjala

Zdroje: ČTK