Dnes je pátek 26. dubna 2024., Svátek má Oto
Počasí dnes 12°C Polojasno

Slavia porazila Žižkov a obhájila titul

Fotbalisté pražské Slavie už dvě kola před koncem první ligy slaví obhajobu mistrovského titulu, který jim zajistila pondělní přesvědčivá výhra 3:1 na půdě Viktorie Žižkov.

Tým kouče Karla Jarolíma za úspěchem v dohrávaném utkání 28. kola výrazně nakročil už v prvním poločase dvěma trefami Fořta a vlastní brankou Hrušky po centru Jandy. Snížení žižkovského Straky v závěru už nemohlo na osudu zápasu nic změnit. Slavia tak má před druhou Spartou osmibodový náskok, který už letenské mužstvo nemůže zlikvidovat, a může se chystat na start v třetím předkole Ligy mistrů. Slávisté se obhajoby dočkali po dlouhých 66 letech; tým v čele s legendárním Josefem Bicanem triumfoval čtyřikrát po sobě v letech 1940-43. Úplně opačné starosti mají na Žižkově. Viktorii prohra výrazně přiblížila k sestupu a pokud Žižkov nevyhraje v příštím kole v Příbrami, bude jeho ligový osud už v předposledním kole zpečetěn. Slavii by k jistotě ligového triumfu stačila i remíza, ale její hráči drtivým nástupem a výborným výkonem v prvním poločase jako by chtěli nechat zapomenout na nepříliš povedenou jarní část sezony, v níž často klopýtali. Na Žižkově se viditelně nechtěli stresovat a vystavovat se hrozbě porážky, která by jejich korunovaci oddálila. Duel, který si nenechal ujít ani nový reprezentační trenér František Straka, výrazně ovlivnila už šestá minuta zápasu, kdy chatrná obrana Žižkova poprvé kapitulovala. Fořt si naskočil na centr Šventa a šťastným zásahem ramenem ze svého týmu sejmul psychické břemeno. I fanoušci Slavie skandováním "mistři, mistři" vycítili, že se obhajoba výrazně přiblížila. Žižkov naopak rychle inkasovaný gól zlomil. Naději mu mohla vrátit snad jen akce jeho nejlepšího kanonýra Naumova, po jehož sólovém úniku ale Vozábal vypálil vysoko nad. Pak už zase na hřišti vládla Slavia. Další hrozbu pro Viktorii znamenaly pokusy Jandy a Fořta, a když na druhé straně neuspěl v dobré pozici ani Naumov, padla žižkovská obrana podruhé. Nechtěně se o to deset minut před poločasem přičinil obránce Hruška, který si ve skluzu do vlastní brány srazil Jandův centr. Žižkovským útrapám ale nebyl konec. Za další čtyři minuty další kiks obrany domácích ztrestal znovu Fořt, který pohotovou kličkou potupil brankáře Bartalského. Třetím gólem podtrhl euforii Slavie a zopakoval si dvougólový zápis z minulého utkání s Českými Budějovicemi. Ještě těsně před poločasem mohl ze zbytku utkání udělat exhibici slávista Milan Černý, jehož samostatný únik Bartalský už zneškodnil. Tlak Slavie po poločase polevil a i když její hráči měli dál navrch, před brankou Žižkova si místo přímočarých akcí z první půle komplikovali pozici zbytečnými kombinacemi. Přesto mohl Jaroslav Černý po secvičeném signálu z trestného kopu vstřelit už čtvrtý gól. Skalní jádro domácích příznivců pak jako by nemohlo unést vývoj zápasu, vydalo se z prostoru za brankou mezi slávistické fandy a rozpoutalo na tribuně sérii potyček, při kterých musela zakročit ochranka. Žižkovské fotbalisty možná pohled do ochozů vyburcoval a také oni svého soupeře na hřišti přitlačili. Střídající Xavier dvacet minut před koncem trefil nejprve tyč a v 74. minutě se domácí dočkali aspoň zmírnění vysoké porážky. Další nový muž z lavičky Straka hlavou lehce překonal Vaniaka. Poslední šancí Žižkova byla přesná rána Vozábala z přímého kopu v nastaveném čase, ale ani ta slávistům před jejich oslavami náladu nepokazila.
Výsledek 28. kolo, pondělí: Viktoria Žižkov - Slavia Praha 1:3 (0:3)
Branky: 74. Straka - 6. a 39. Fořt, 35. vlastní Hruška. Rozhodčí: Jílek - Kordula, Urban. ŽK: Hruška, Procházka, Sabou (všichni Žižkov). Diváci: 5404. Sestavy:
Žižkov: Bartalský - Hruška, Procházka, Gabriel - Stracený (21. Palát), Sabou, Besta, Koukal (46. Xavier) - Vozábal - Kalod, Naumov (61. Straka). Trenér: Kočí.
Slavia: Vaniak - Grajciar, Brabec, Hubáček, Švento (80. Kovařík) - Janda (72. M. Jarolím), Suchý, Volešák, J. Černý - M. Černý (76. Ivana), Fořt. Trenér: K. Jarolím.

Kurzovní lístek: 26.4.2024 Exchange s.r.o.