Slavný mílař proti fenomenálnímu tyčkaři. Atletika si ve středu zvolí nového šéfa

- Atletika autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

V dějišti blížícího se mistrovství světa bude zítra zvolen nový prezident Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF). Mírným favoritem je bývalý slavný britský mílař Sebastian Coe, bez šancí však není ani jeho soupeř, fenomenální ukrajinský tyčkař Sergej Bubka. Vzhledem k událostem posledních týdnů bude ústředním tématem volby boj proti dopingu. 

Dvojnásobný olympijský vítěz Coe je mírným favoritem zítřejší volby prezidenta IAAF

Dvojnásobný olympijský vítěz Coe je mírným favoritem zítřejší volby prezidenta IAAF,zdroj: Profimedia.cz

Volit se bude elektronicky, prostá většina určí muže, který nahradí v čele IAAF dvaaosmdesátiletého Senegalce Lamineho Diacka. Ten šéfuje světové atletice od roku 1999. Zatímco Coe podal kandidaturu pouze na prezidenta, Bubka si pojistil místo ve vedení IAAF kandidaturou také na jednoho ze čtyř viceprezidentů, kterým už byl v minulém čtyřletém funkčním období.

"Jsem si více než jistý, že ať dopadne volba jakkoliv, atletika bude zajištěna. Kandidují dva skvělí sportovci, o naši budoucnost se nebojím," nechal se slyšet Diack. Kromě něj končí v IAAF také generální sekretář Essar Gabriel. Volby se konají hned první den padesátého kongresu IAAF a hlasovat bude 214 členů asociace.

Dvojnásobný olympijský vítěz Coe šéfoval úspěšným olympijských hrám v Londýně 2012 a má podporu zejména evropských federací. Zároveň slíbil všem členským zemím částku 100.000 dolarů za čtyřleté období na rozvoj atletiky, částka má jít z projektu Mezinárodního olympijského výboru a je určena na rozvoj stadionů, nákup pomůcek, trénink atletů, trenéry i na organizování akcí.

"Moje prezidentství pomůže atletice, aby byla v příští dekádě silnější. V prostředí se pohybuji od jedenácti let, překonal jsem jedenáct světových rekordů, vedl jsem skvělý tým při OH v Londýně. Myslím, že jsem ten pravý, kdo může atletice pomoci. I v boji proti dopingu," vypočítal Coe své přednosti a upozornil i na skandály posledních dnů.

Nejprve média ARD a Sunday Times přinesla informace, že 146 medailistů z OH a MS v letech 2001 až 2012 mělo podezřelé výsledky krevních testů; podezřelé hodnoty měli údajně také čeští atleti. Potom podle IAAF mělo 28 sportovců pozitivní výsledky dopingových zkoušek uložených vzorků z MS v letech 2005 a 2007 a nakonec se objevilo obvinění, že IAAF zatajila závěry výzkumu z roku 2011, podle nějž třetina špičkových atletů přiznala dopingové praktiky.

Také šestinásobný mistr světa a mnohonásobný světový rekordman Bubka se nechal slyšet, že boj proti dopingu bude hlavním tématem volby. "Atletika musí být důraznější, přísnější," prohlásil muž, kterého v kandidatuře významně podporují také další ukrajinští sportovci fotbalista Andrej Ševčenko a boxer Vitalij Kličko.

"Jsme první federací, která zavedla biologické pasy, do boje proti dopingu jsme zavedli nejnovější vědecké poznatky, investovali jsme víc prostředků než kdokoliv jiný a v tom budeme pokračovat," upozornil Bubka také na své zásluhy jako viceprezidenta IAAF. "Cítím se velmi sebevědomě a stejně, jako jsem bojoval vždy až do konce na stadionu, budu bojovat i tady," dodal jednapadesátiletý funkcionář.

Tagy: doping atletika IAAF

Zdroje: ČTK