Slovenské trápení skončilo, Finové zatloukli poslední hřebík do rakve

- Hokej autor: Jan Janula

Hokejisté Slovenska budou na domácím mistrovství světa chybět ve čtvrtfinále. Rozhodla o tom jejich dnešní prohra s Finskem 1:2, která týmu Glena Hanlona definitivně vzala naději na play off. Tam naopak postoupili Finové.

Slováci bez zraněných útočníků Nagyho a Bartečka, které nahradili v sestavě Ružička a Cibák, vedli od 17. minuty po gólu Mariána Gáboríka, ale brankami v 48. a 51. minutě otočil výsledek Tuomo Ruutu.

Začátek dobrý

Slováci začali od podlahy, Ružička hned ve druhé minutě prověřil finského gólmana Vehanena. Pak se Finové ubránili při Jaakolaově trestu. Sami pak zahrozili ve 13. minutě, když se obránce Salmela dostal až před gólmana Haláka, ale s bekhendovým pokusem neuspěl.

Finové pak doplatili na špatné střídání a jejich vyloučení potrestal v 17. minutě přesně po 60 vteřinách přesilovky Gáborík, který se z levého kruhu trefil střelou zápěstím přesně do pravého horního rohu finské branky.

O pár vteřin později mohli Slováci náskok ztratit, ale Ruutu ztroskotal zblízka na betonu Haláka.  Obrovskou šanci promarnil v úvodu druhého dějství finský mladík Granlund, který netrefil odkrytou branku.

Pak se Slováci ubránili v rychlém sledu ve dvou oslabeních po trestech Jurčiny a Stümpela. Finové odolali při Pesonenově vyloučení. Haláka ve 32. minutě prověřil Granlund.

Konec špatný

Finové se tlačili za vyrovnáním i v závěrečném dějství a Halák zasáhl po střele Koivua. Následně při Niskalově vyloučení odolal Vehanen při závaru Slováků a Finové zaveleli k obratu.

V 48. minutě nepřipraveného Haláka překonal po vyhraném vhazování Koivua tečí Pyöräläovy střely Ruutu. A opět Ruutu dokonal zkázu Slovenska za tři minuty, když z levé strany prostřelil Haláka znovu. Opaření Slováci už nedokázali reagovat.

Pro reprezentaci pořádající země končí turnaj neočekávaným propadákem. A čekání domácího týmu na triumf před vlastním publikem tak pokračuje, naposledy se to povedlo v roce 1986 v Moskvě bývalému Sovětskému svazu.

Zdroje: ČTK