Slzy a zoufalství v cíli: Defekt rozhodl o výsledku ženského MS v Novém Městě

- Cyklistika autor: von

Defekt těsně před cílem a prohraný spurt připravili Polku Maju Wloszczowskou o medaili v závodě žen na světovém šampionátu horských kol. Zvítězila Dánka Annika Langvadová před Američankou Leou Davisonovou, bronz získala Kanaďanka Emily Battyová. Bikerka Kateřina Nash dojela sedmá. Nevyšel jí sice útok na vytouženou medaili, ale poprvé v kariéře se na světovém šampionátu umístila v první desítce.

Vyčerpaná ale šťastná Langvadová v cíli

Vyčerpaná ale šťastná Langvadová v cíli,zdroj: Facebook UCI Mountain Bike

Současná jednička žebříčku Mezinárodní cyklistické unie a zároveň vedoucí žena Světového poháru Langvadová proměnila cestu za zlatem v sólové představení a zvítězila s více než minutovým náskokem. K vítězství jí pomohlo, že za ní dlouho jedoucí Polka Maja Wloszczowská měla krátce před cílem defekt. Toho využila Davisonová, která slavila stříbro. Polku při následné opravě v depu předjela i Battyová, která ji v těsném spurtu připravila i o třetí místo. Polská smolařka skončila v slzách.

Nedlouho před Polkou vypadla ze hry o medaile kvůli technickým potížím také na průběžné třetí příčce jedoucí Němka Sabine Spitzová. Ještě o něco hůře dopadla norská legenda Gunn-Rita Dahleová-Flesjaaová, jež těsně po startu spadla, ulomila rukojeť řídítek a byla nucena vzdát.

Češka Kateřina Nash skončila sedmá. Hrdinka čtvrteční štafety, v níž posunula český tým během svého úseku z deváté až na druhou příčku, zvládla výborně start a následně i zaváděcí okruh, po němž byla ve vedoucí osmičlenné skupině. Postupně se však Nash začala propadat a v cíli měla manko na vítězku tři minuty a 37 sekund. Sedmé místo je nicméně jejím nejlepším výsledkem na MS, dosud byla nejlépe dvanáctá v italském Val di Sole před osmi lety.

"Jsem spokojená. Bylo to hrozně náročné. Určitě je to jeden z vrcholů mé kariéry, i když to číslo možná není nejlepší. Byla jsem na stupních vítězů při Světovém poháru, ale na mistrovství světa se mi nedařilo skončit do desítky. Jsem moc ráda, že alespoň jednou to vyšlo. I na velké akci jsem schopná zajet slušný výsledek," pochvalovala si osmatřicetiletá Nash v rozhovoru s novináři.

Ženy elite: 1. Langvadová (Dán.) 1:30:13, 2. Davisonová (USA) -1:12, 3. Battyová (Kan.), 4. Wloszczowská (Pol.) obě -1:44, 5. Pendrelová (Kan.) -2:53, 6. Kalenťjevová (Rus.) -3:22, 7. Nash (ČR) -3:37, 8. Neffová (Švýc.) -3:59, 9. Spitzová (Něm.) -4:07, 10. Indergandová (Švýc.) -4:53, ...20. Štěpánová -8:27, 44. Škarnitzlová -1 kolo, Němcová (všechny ČR) nedokončila.

Tagy: cyklistika česká cyklistika Mistrovství světa horských kol v Novém Městě MTB

Zdroje: ČTK