Smíšená štafeta biatlonistů na nejlepší nestačila, zlato míří do Francie

- Lyžování autor: Redakce Sport.Tiscali.cz

Česká smíšená štafeta nedokázala v pozměněném složení obhájit zlato z loňského šampionátu a na mistrovství světa skončila daleko za medailovými pozicemi. Z titulu světových šampionů se v norském Holmenkollenu radovali Francouzi, druzí skončili Němci a třetí domácí Norové. 

Martin Fourcade dovezl do cíle na prvním místě smíšenou štafetu Francie

Martin Fourcade dovezl do cíle na prvním místě smíšenou štafetu Francie,zdroj: Profimedia.cz

Vítková si hned na první střelecké položce šampionátu prožila horkou chvilku. Minula sice jen jednou, ale na černé kolečko vystřílela všechny tři rezervní náboje, než ho trefila. Nemusela na trestné kolo, ale dala vzpomenout na krach při stejném závodu na Světovém poháru v Canmore, kde dokonce musela trestné kolo objet třikrát. Pomalejší střelbu na prvním úseku nikdo neměl, Vítková byla jednou ze dvou žen se třemi dobíjeními.

Manko 36 sekund na konci první dvacítky znamenalo velkou komplikaci, kterou Vítková ještě umocnila nepovedenou střelbou vestoje. Tam potřebovala dva náhradní náboje a odjížděla jako šestnáctá se ztrátou skoro minutu na čelo. I když dokázala zrychlit, předávala jako dvanáctá s mankem 1:08 minuty a bylo jasné, že šance na medaili jsou minimální.

"Když se to vezme, tak po jedné chybě na každé střelnici nebylo tak špatné, protože kdybych to dala na první, tak by nebylo tak zle. Ale tolik náhradních nábojů, to bylo špatné," řekla Vítková. Závod jí nevyšel ani běžecky. "Jak jsem to chtěla dotahovat, tak mi docházely síly a tuhly mi nohy," uvedla.

Soukalová vytáhla českou štafetu na páté místo

Soukalová zahájila stíhací jízdu a hned na první části stáhla deset sekund. Po čisté střelbě vleže byla o půl minuty vpředu, kde se vykrystalizovala čtveřice Francie, Německo, Norsko a nečekaně Ukrajina. Vedoucí žena Světového poháru nechybovala ani na střelbě vestoje a dostala se na dohled medailových pozic.

Na pátém místě ale jela sama a její ztráta na vedoucí čtveřici při předávce činila půl minuty i proto, že jí v závěru došly síly. "Se svým výkonem na střelnici můžu být spokojená, ale na trati to nějaká velká rychlost nebyla. Ve sjezdech to bylo těžké, trať se zrcadlila, vůbec se nedalo odpočinout," komentovala svůj výkon.

Šlesingr neměl snadnou úlohu. Měl před sebou půlminutovou ztrátu na nejlepší čtveřici a na trati byl osamocen. Položku vleže ale zvládl bez chyby. Stejně úspěšný byl i na druhé střelbě, ale pořád chybělo 40 sekund, aby Češi mohli myslet na cenný kov.

Krčmář svou premiéru ve smíšené štafetě ve finiši zvládl, na střelnicích se zdržel jen nezbytně nutnou dobu, ale kvůli tomu, že vedoucí čtveřice neudělala větší chybu, neměl šanci české kvarteto na stupně vítězů dotáhnout. Navíc ho předstihl skvělý rakouský běžec Dominik Landertinger, Krčmář uhájil alespoň šestou pozici před Ruskem.

Mistrovství světa v biatlonu v Oslu:

Smíšená štafeta (2x6 a 2x7,5 km):

1. Francie (Bescondová, Dorinová Habertová, Fillon Maillet, M. Fourcade) 1:14:01,0 (0 tr. okruhů + 8 dobíjení), 2. Německo (Preussová, Hildebrandová, Peiffer, Schempp) -4,3 (0+7), 3. Norsko (Olsbuová, Eckhoffová, J. Bö, T. Bö) -14,4 (0+10), 4. Ukrajina -29,8 (0+9), 5. Rakousko -1:07,1 (0+3), 6. ČR (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Krčmář) -1:23,3 (0+5), 7. Rusko -1:32,9 (1+8), 8. Itálie -1:55,4 (0+15), 9. Bělorusko -2:09,1 (0+1), 10. USA -2:19,6 (0+5).

Tagy: biatlon čeští biatlonisté

Zdroje: ČTK