Šok v Plzni: Trenér Uhrin dostal padáka

- Fotbal autor: Michal Polák

Od fotbalistů Plzně byl odvolán trenér Dušan Uhrin mladší. Důvodem je vyřazení Viktorie ve třetím předkole Evropské ligy. Šestačtyřicetiletý kouč skončil u týmu s okamžitou platností, dnešní trénink už podle klubového webu vedli asistenti. Jméno jeho nástupce klub oznámí v nejbližších dnech.

Dušan Uhrin mladší

Dušan Uhrin mladší,zdroj: Profimedia.cz

"Zásadní pro nás byl jak samotný fakt ukončení našeho působení v letošním ročníku evropských pohárů, tak také způsob, kterým k němu došlo," uvedl generální manažer Plzně Adolf Šádek. "Trenér měl důvěru, dostatek času i veškeré podmínky pro přípravu týmu na novou sezonu, ve které byl postup do základní skupiny Evropské ligy jednoznačnou prioritou," dodal.

Vyřazení z pohárů prý Plzeň finančně nezasáhne, přijde však o možnost měřit se s evropskými kluby. "Ukončení naší evropské pohárové cesty sice nemá ekonomické důsledky, protože rozpočet je vždy tvořen bez započítání bonusů UEFA, je však zásadní směrem ke sportovnímu vývoji týmu, který ztrácí možnost herní konfrontace s nejvyspělejšími týmy Evropy," prohlásil Šádek.

Uhrin vedl Viktorii od prosince, kdy nahradil Pavla Vrbu, který zamířil k české reprezentaci. Na úspěchy svého předchůdce, jenž za pět let udělal z průměrného celku dvojnásobného ligového mistra a dvojnásobného účastníka Ligy mistrů, však nenavázal.

Upřednostňujeme dlouhodobější sportovní koncept

"Přestože se neloučíme za ideální konstelace, trenérovi jsem při loučení poděkoval. Přicházel do Plzně po neuvěřitelně úspěšné éře Pavla Vrby, této výzvy by se nebyl schopný chopit každý," přidal majitel klubu Tomáš Paclík. "V tuto chvíli však upřednostňujeme dlouhodobější sportovní koncept tak, aby byla Viktoria dlouhodobě opět úspěšná na tuzemské i evropské fotbalové scéně," uvedl.

Uhrin se s Plzní rozloučil nedělní ligovou výhrou 4:0 nad nováčkem z Českých Budějovic a po třetím kole se stal prvním odvolaným trenérem nové sezony. "Vítězství v Českých Budějovicích, při veškeré úctě k soupeři, nebylo v této souvislosti bernou mincí. Viktoria se vzhledem ke kvalitě kádru a veškerým podmínkám pro hráče i trenérský tým musí upínat k těm nejvyšším cílům. Ambice jednoduše naplněny nebyly," uzavřel Šádek.

V lize jsem prohrál jen jednou

 Uhrin přiznal, že po výhře v Českých Budějovicích odvolání nečekal. "Ale na druhou stranu se o mém údajném odvolání ve všech možných médiích spekulovalo už nějaký čas. Takže jsem byl vůči tomu tak nějak vnitřně obrněný," řekl Uhrin pro Aktuálně.cz. 

"Beru to jako fakt. Nesplnili jsme cíle, nedostali se do Evropské ligy, vypadli jsme s Ploještí. To se stalo a to mě mrzí. Na druhou stranu jsem třeba v lize za celou dobru prohrál jen jedinkrát, nula jedna se Spartou. Mužstvo je velmi dobře připravené a natrénované, to můžu garantovat," dodal Uhrin. 

Rovněž odmítl, že by měl problémy s kabinou, jak se v médiích spekulovalo. "S hráči bylo všechno v pořádku. To, co se objevovalo v novinách, třeba že mám nějaké spory s Pavlem Horváthem, to vůbec nebyla pravda, s hráči jsem vycházel normálně, bez problémů," řekl Uhrin. 

Zatím není jasné, kdo ho na lavičce Plzně nahradí. Vedení Viktorie má údajně být v kontaktu s Pavlem Hapalem, který vede Senici, Miroslavem Koubkem a v minulosti chtělo trenéra Dukly Luboše Kozla.

Tagy: odvolání Viktoria Plzeň Synot tip liga

Zdroje: ČTK