Soukalová byla třetí ve sprintu SP, Moravec těsně čtvrtý

- Ostatní sporty autor: Sebastian Kantor

Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila ve sprintu Světového poháru v Kontiolahti třetí příčku a počtvrté v sezoně se dostala na stupně vítězů. Pozice mezi nejlepšími třemi těsně unikla Ondřeji Moravcovi, jenž prohrál souboj o bronz o tři desetiny sekundy. 

Gabriela Soukalová

Gabriela Soukalová,zdroj: Getty Images

Majitelka dvou stříbrných medailí z olympijských her v Soči Soukalová dnes na rozdíl od čtvrtečního prvního sprintu, v němž byla sedmá, odstřílela bezchybně. Z druhé návštěvy střelnice dokonce odjížděla s náskokem necelých tří sekund na průběžném prvním místě, pak se ale u ní projevil úbytek sil způsobený prodělanou nemocí a začala mírně ztrácet. 

Soukalová tak místo útoku na čtvrté vítězství v sezoně SP spíše bojovala o udržení stupňů vítězů, což se jí podařilo. Nejlepší česká biatlonistka, která kvůli zánětu průdušek vynechala první poolympijské závody SP v Pokljuce, uhájila třetí pozici o pět sekund před Slovenkou Anastasií Kuzminovou. 

Pro vítězství si na trati 7,5 km stejně jako ve čtvrtek dojela domácí Finka Kaisa Mäkäräinenová, jež nejrychlejším během napravila jednu chybu na střelnici. Druhá byla s odstupem šesti sekund Norka Tora Bergerová, Soukalová na vítězku ztratila 12,9 sekundy. 

Dobrou výchozí pozici pro nedělní stíhačku si vytvořila také Veronika Vítková, jež byla s bezchybnou střelbou jedenáctá. Na body se dostala také devětatřicátá Jitka Landová. Lea Johanidesová (64.) a Eva Puskarčíková (70.) se do stíhačky nekvalifikovaly. 

Moravec na desetikilometrové trati po bezchybné střelbě prohrál o tři desetiny sekundy boj o bronz s Američanem Lowellem Baileym, od stříbrného Alexandra Loginova jej dělilo 1,2 sekundy. Druhý sprint ve třech dnech vyhrál Nor Johannes Thingnes Bö. 

Moravec dosáhl nejlepšího výsledku po olympijských hrách v Soči, kde vybojoval tři medaile. Zatímco v Pokljuce krátce po vrcholu sezony se nedokázal vměstnat do elitní desítky, ve dvou závodech v Kontiolahti ještě neudělal chybu na střelnici a dnes navázal na čtvrteční šesté místo. V pohárovém seriálu dopadl v této sezoně lépe jen v Annecy, kde byl ve sprintu druhý. 

"Ondrovi na stupně vítězů skutečně chyběl kousek, ale mě zejména těší, že dokázal podruhé ve sprintu zajet špičkový výsledek. Myslím, že po zaváhání v Pokljuce je opět na pozicích, kam svými výkony patří," řekl České televizi reprezentační trenér Ondřej Rybář. 

Po třetí střelbě byl Moravec ještě třetí, ale Loginov na závěrečném okruhu čtyřsekundové manko stáhl. Do nedělního stíhacího závodu, ve kterém získal na olympiádě stříbrnou medaili, vyrazí Moravec se ztrátou 19,7 sekundy na Böa. Lídr Světového poháru Martin Fourcade z Francie byl s dvěma chybami jedenáctý, jeho náskok v čele pořadí snížil díky šesté příčce Emil Hegle Svendsen z Norska. Moravec se v průběžné klasifikaci posunul na dělené 11. místo a k top ten mu scházejí jen tři body. 

Bronzového medailistu z olympijského sprintu Jaroslava Soukupa zradila druhá střelba a po třech trestných okruzích skončil až na 47. místě. "Jarda v první části závodu opět ukázal, že má na to, měřit se s nejlepšími, ale pak opět šanci na dobrý výsledek prohospodařil na střelnici. Letos to nebylo poprvé, jsou to chyby, které stále opakuje, a to není nic pozitivního," zlobil se trenér Rybář. 

O čtyři místa lépe dopadl Lukáš Kristejn s jednou střeleckou chybou, Vít Jánov skončil 55. a Michal Krčmář 67. 

Tagy: biatlon

Zdroje: ČTK