SP v běhu na lyžích se opět zastaví i v Česku

- Sport autor: red

Ačkoli na Nové Město na Moravě, tradiční baštu běžeckého lyžování, v kalendáři Světového poháru místo opět nezbylo, domácí fanoušci o největší hvězdy bílé stopy nepřijdou.

Na českém území by se měl kolotoč SP, který se o nadcházejícím víkendu roztočí při závodech v Gällivare, zastavit v polovině ledna, kdy se pořadatelství ujme Liberec. Premiéra pod Ještědem skončila před necelými třemi lety kvůli nedostatku sněhu i organizačním zmatkům ostudou.

V roli obhájců velkých křišťálových globů vstoupí do nové sezony Světového poháru Nor Petter Northug a Polka Justyna Kowalczyková. Roli české jedničky potvrdil v předchozím ročníku Lukáš Bauer, který nestačil pouze na suverénního Northuga a dosáhl druhého nejlepšího výsledku v kariéře. Lépe si Bauer vedl pouze v sezoně 2007/08, kdy jako dosud jediný český běžec celý seriál vyhrál.

Na stupně vítězů se před Bauerem postavily i Květa Jeriová-Pecková, Alžběta Havrančíková a Kateřina Neumannová, jež k dvěma druhým a dvěma třetím místům v konečném hodnocení přidala i 18 vítězných závodů. Druhý v tomto ohledu Bauer má nyní na kontě 11 prvenství. Dohromady si čeští či čs. reprezentanti připsali již 42 výher, což dělá z běhu jasně nejúspěšnější tuzemské lyžařské odvětví v SP.

Historie běhu na lyžích sahá do 70. let

Největšími postavami historie Světového poháru jsou Nor Björn Dählie a Ruska Jelena Vjalbeová. "Létající Nor" Dählie se ze zisku velkého křišťálového globu radoval šestkrát, přemožitele nenašel v 46 závodech SP. Vjalbeová získala v barvách Sovětského svazu, SNS a Ruska pět celkových a 45 dílčích primátů.

Prosadit myšlenku zavedení dlouhodobé soutěže v běhu na lyžích po vzoru Světového poháru sjezdařů nebylo jednoduché. Neoficiální premiéra se konala díky aktivitě několika novinářů a činovníků v sezoně 1973/74, pro roky 1979 a 1981 schválila Mezinárodní lyžařská federace (FIS) klání jako experiment. Oficiální punc získal SP až od ročníku 1981/82.

Za 29 let své existence prošel Světový pohár běžců řadou změn. K těm nejzásadnějším patří rozdělení na běh klasickou a volnou technikou v ročníku 1985/86, zavedení kombinace o čtyři roky později a zařazení závodů ve sprintu v sezoně 1999/2000. Zatím poslední převratnou novinkou je seriál s názvem Tour de Ski, který měl premiéru před čtyřmi lety a již dvakrát se v něm radoval z prvenství Lukáš Bauer.

Tagy: beh lyze

Zdroje: ČTK