Sparta chce být prvním týmem, který obere suverénní CSKA o body

- Sport autor: red

Hráči obou týmů s předstihem ohlásili splnění podzimní mise a dávno by se už raději viděli na dovolené, jenže fotbalisty Sparty Praha a CSKA Moskva ještě čeká středeční derniéra základních skupin Evropské ligy.

Oba celky mají zajištěný postup do jarní fáze, ruský klub už nemůže přijít o svoji pozici lídra skupiny F. Půjde tak pouze o to, jak si soupeři rozdělí poslední finanční bonusy a zda se český mistr stane prvním týmem, který připraví ruské suverény o body.

V obou případech zůstává tak trochu tajemstvím, jak trenéři poslední zápasy dávno po skončení domácích ligových sezon vlastně pojmou. Zvlášť z ruského tábora od posledního duelu proti Lausanne žádné informace nepřicházejí, ale i sparťané trénovali víceméně v utajení svého strahovského komplexu, poslední dny pak už na vyhřátém trávníku Generali Areny.

Sparta chce uspět i přes horší podmínky

"Obě mužstva pilně trénovala. Rozdíl je pouze v tom, že CSKA vyrazí do tepla a my se budeme připravovat v pražském mrazu," naznačil už po minulém utkání v Palermu sparťanský trenér Jozef Chovanec zásadní rozdíl v přípravě na poslední zápas roku.

Přes skromnější podmínky v něm sparťané moc chtějí uspět, stále je totiž straší loňské loučení s Kodaní (0:3), po kterém měli pokaženou celou zimu. "Pro nás je ten zápas ohromně důležitý. Chceme poděkovat divákům a potvrdit předchozí výkony," řekl před středečním soubojem Chovanec.

Hráče prý šetřit nijak nehodlá, ani dvakrát napomínané Jiřího Kladrubského s Kamilem Vackem. "Jedině zdravotní stav může ovlivnit naše uvažování o sestavě," uvedl trenér, který ale musí hledat řešení pro střed obrany, kde bude kvůli třem žlutým kartám chybět Tomáš Řepka. "V tréninku jsme hledali ideální složení," potvrdil Chovanec, že se na absenci klíčového hráče letenské sestavy trenéři zaměřili.

Sestavy ještě nejsou jisté

Velkou neznámou je, zda v plném složení dorazí i soupeř. Útočník Seydou Doumbia hrát nebude, nedávné zranění ho vyřadí na delší čas, a tak je téměř jisté, že místo v základní sestavě bude mít i Tomáš Necid. Ten stejně jako sparťan Bony Wilfried stále ještě může promluvit do boje o čelo tabulky střelců po podzimní části; oba s pěti přesnými trefami ztrácejí dva góly na Falcaa z Porta. Sparťan Juraj Kucka zase zůstává s dvanácti střelami na branku nejpilnějším střelcem Evropské ligy.

Hosté zakončili ruskou nejvyšší soutěž na druhém místě, čímž si zajistil pro příští rok účast v Lize mistrů. Jaro pro ně tudíž bude současně velkou přípravou na příští sezonu, kdy se budou chtít prosadit i v nejvyšší evropské soutěži a současně se vrátit na mistrovský trůn, o který je letos obral Petrohrad. Z ruské metropole se ale ozývají hlasy, že by si armádní klub rád zopakoval senzační vítězné tažení za vítězstvím v Poháru UEFA před pěti lety.

Pro oba týmy bude důležité i páteční losování vyřazovacích bojů Evropské ligy, kde se dozvědí jak nejbližší soupeře, tak i dvojici, z níž vzejde jejich protivník pro případné osmifinále. Fotbalové jaro tak pro ně začne 17. února.

Zápas je na programu od 19:00, přímo vysílá ČT4. Nominováni byli švédští rozhodčí, jako hlavní Martin Ingvarsson, jenž ve čtvrtek oslavil 45. narozeniny.

Předpokládané sestavy:
Sparta: Blažek - Kušnír, Hejda, Brabec, Pamič - Sionko, Kucka, Kladrubský (Hoheneder), Podaný - Wilfried, Kweuke.
CSKA: Akinfejev - Nababkin, V. Berezuckij, Šemberas, Ščennikov - Vasiljev, Honda, Rahimič, Dzagojev - Necid, González.

Tagy: Praha fotbal sparta

Zdroje: ČTK