Sparta doklopýtala k titulu ve vyrovnané lize ovlivněné skandály

- Sport autor: red

Fotbalisté pražské Sparty si v letošní sezoně museli hodně vytrpět, aby po třech letech a dvouletém panování rivalské Slavie, která letos vyhořela a skončila sedmá hluboko v poli poražených, znovu získali nadvládu nad českou ligou.

Symbolické je, že Letenským vystřelil titul v posledním duelu s Teplicemi kapitán a klíčový zadák Tomáš Řepka, bez nějž by Sparta byla zranitelnější a cestu k triumfu měla složitější. Sparťané ligu vyhráli v napínavém finiši o jediný bod před senzací sezony Jabloncem a o velké vyrovnanosti soutěže svědčí i fakt, že do posledního kola se o titul rvala i třetí Ostrava. Dvě kola před koncem byly ve hře i Teplice.

Jak byla soutěž dramatická, nevyhnuly se jí ani skandály. Špatné světlo na ni vrhly především údajná úplatkářská aféra týkající se loňského zápasu mezi Olomoucí a střížkovskými Bohemians Praha, která zatím vyznívá zcela do ztracena.

Bohemians Praha po dvou letech z ligy sestupují a letos na sebe upozornili spíše než výkony na hřišti také tím, že ve 24. kole odmítli nastoupit k utkání proti rivalovi Bohemians 1905, s nímž vedou vleklé spory o jméno a logo. Tresty disciplinární komise byly tvrdé: dvacetibodový odečet a šestimilionová pokuta, které tým ze Střížkova dostal i za to, že nedodal důkazy v úplatkářské kauze. V ní Pražané obvinili olomouckého gólmana Petra Drobisze, že jim loni dal 300 tisíc korun za úmyslnou prohru ve vzájemném utkání.

Sparťané se vrátili na trůn, na nějž naposledy usedli v roce 2007 a pak museli přihlížet dvěma oslavám konkurenční Slavie. Soutěž ale rozhodně neovládli žádnou suverénní jízdou. Nasbírali hned 14 remíz a takový luxus si žádný mistr v samostatné české lize nedovolil.

Letenští mohou jen s nostalgií vzpomínat třeba na oslavy titulu před deseti lety, kdy nasbírali 76 bodů, o čtrnáct víc než letos, a stanovili tak český rekord. Zajímavostí je, že potřetí během posledních čtyř sezon získal český mistr 62 bodů.

Na druhou stranu svěřenci kouče Jozefa Chovance také jako první tým v samostatné historii nenašli přemožitele, což se naposledy povedlo také Spartě ještě během druhé světové války v sezoně 1943/44. Letenští neprohráli už 33 zápasů za sebou a překonali svoji rekordní šňůru z před třinácti let.

Sparta letos vsadila na svůj "úsporný" a propracovaný systém, v němž se opírala hlavně o defenzivu dirigovanou Řepkou, kterou v zimě vyztužil i další zkušený třicátník Erich Brabec, v minulých dvou letech kapitán a vítěz ligy se Slavií. Sparta dostala za celý rok pouhých 14 branek, což je také nový český rekord. Na druhou stranu nastřílela jen 42 gólů, což je pro změnu nejhorší počin českého mistra. Třeba právě před deseti lety se sparťanští střelci radovali hned v 81 případech, tedy téměř dvakrát častěji než nyní.

Spartě vyšla také sázka na zkušené harcovníky: vedle Řepky tým táhli i lednový navrátilec z FC Kodaň Libor Sionko, brankář Jaromír Blažek, dokud si v závěru ligy neporanil koleno, a vedle Řepky se adaptoval i Brabec.

Letenští se vyrovnali i s tím, že v zimě ztratili dalšího veterána a posledního aktivní pamětníka stříbra z ME 1996 Patrika Bergera. Nadějí pro sparťanskou budoucnost je zase naopak sedmnáctiletý útočník Václav Kadlec; ten se letos blýskl už šesti góly. I tak bude mít pětatřicetinásobný český mistr v létě mnoho práce s tím, aby překonal záludnosti tří předkol Ligy mistrů a po pěti letech si zahrál základní skupinu prestižní soutěže, z níž by na Letnou přitekly vysněné miliony potřebné pro upevnění znovu získané pozice v čele ligového pelotonu.

Chovancův tým ale může téměř jistě počítat s tím, že bude mít stejně jako letos v zádech znovu početný houf pronásledovatelů. V českém fotbale se možná formuje silná skupina klubů s dobrým ekonomickým zázemím, která v budoucnu může mezi sebou bojovat o nejvyšší místa.

Zazářil Jablonec, který se po letech v průměru vyhoupl až na stříbrnou pozici, a nejlepší sezonu si ještě může okrášlit v úterý, pokud ve finále Ondrášovka Cupu porazí Plzeň. Ostravský Baník na Bazalech zase zažehl euforii podobnou té mistrovské před šesti lety. Mužstvo loni na jaře zcela propadlo, ale v létě jej probral dříve podceňovaný trenér Miroslav Koubek a Ostravané ještě před posledním kolem byli jen o skóre horší než mistrovská Sparta.

Ligový bronz je pro Slezany nyní jen slabou náplastí na to, že na poslední chvíli přišli o mistrovský sen, ale v budoucnu Koubkovu práci docení. Podzimní mistr Teplice doplatil na slabší jaro, Plzeň zase na mnoho zbytečných ztrát, přestože hlavní favority dokázala přehrávat.

Fiaskem skončila sezona pro slávisty. Rozklížený tým v dubnu po pěti letech opustil kouč Karel Jarolím, strůjce úspěchů z minulých let, který však možná po sezoně znovu do Edenu zamíří, aby povadlé mužstvo zkusil pozvednout a vrátit jej mezi českou elitu. Zklamání vládne i v Mladé Boleslavi a Liberci, také dřívějších příslušníků špičky. Středočeši a Slovan se seřadili až za Slavií na osmém a devátém místě.

Po čtyřech sezonách se s ligou loučí Kladno, které po třech úspěšných záchranářských pokusech tentokrát už závěr nezvládlo. Do druhé ligy jej doprovodí k sestupu dlouho odsouzení Bohemians Praha, kterým vystavil ortel už dubnový verdikt disciplinárky. Smutek vládne i u rivalů v Bohemians 1905. Mužstvo se sice bez větších potíží zachránilo, ale jeho oddaní příznivci i tak truchlí, protože klub opouští své letité sídlo v Ďolíčku a příštích pět let se bude dělit o Eden se slávisty, s čímž se oba fanouškovské tábory jen těžko smiřují.

Tagy: fotbal sparta

Zdroje: ČTK