Počasí dnes 14°C Oblačno

Sparta prohrála v Hradci a může se k ní přiblížit Liberec

V Hradci Králové na Všesportovním stadionu se 17. července 2010 odehrálo 1. kolo fotbalové Gambrinus ligy mezi celky FC Hradec Králové a AC Sparta Praha. Na snímku Léonard Kweuke. MILAN KAMMERMAYER / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Fotbalisté Sparty podlehli v předehrávce 18. kola první ligy v Hradci Králové 0:1 a venku prohráli poprvé po dvanácti zápasech. "Votrokům" zajistil tři body proti lídrovi tabulky proměněnou penaltou v 53. minutě Pavel Dvořák, předtím dostal červenou kartu hostující Vidlička. Pokud v sobotu porazí druhý Liberec doma Příbram, přiblíží se ke Spartě na tři body.

Spartě zápas už před výkopem zkomplikovaly absence klíčových hráčů. Beka Pamiče nahradil syn bývalé sparťanské legendy Martin Frýdek, který si odbyl ligovou premiéru. V záloze pak místo distancovaného kapitána Matějovského a zraněného Krejčího nastoupili Hušbauer s Kadeřábkem. Rošády v sestavě hru hostujícího týmu viditelně ovlivnily. V samém úvodu sice Pražané získali mírnou převahu, do zakončení se ale vůbec nedostávali. Už v osmnácté minutě navíc musel střídat zraněný Kerič. Hradec rychle pochopil, že Sparta nemá svůj den, a hrál s ní otevřenou a vyrovnanou partii. "Votroci" zahrozili několika centry, z nichž nebezpečný byl zejména ten v 25. minutě. Štěpán našel Černého a jeho hlavičku s vypětím sil odvrátila hostující obrana na roh. Spartě bez režiséra hry Matějovského nehrála záloha a k první vážnější šanci se propracovala až v nastavení první půle. Kweuke si zaběhl hlouběji do pole, vysunul Hušbauera, ale Koubek nemusel zasahovat. Po přestávce Letenští propadali ve středu pole ještě víc. Po necelých dvou minutách druhé půle podklouzl na těžkém terénu Sionko a domácí se hnali do přečíslení dva na jednoho. Štěpán našel Zeleného, jeho samostatný únik ale zneškodnil Švenger. Sparťané nebrali varování vážně a v 52. minutě je stihl trest. Štěpán utekl Vidličkovi, upadl ve vápně a sudí vedle odpískané penalty také hostujícího beka vyloučil. Nejlepší hradecký střelec v sezoně Dvořák z pokutového kopu nezaváhal a radoval se ze čtvrtého gólu v ročníku. Sparta reagovala příchodem Juhara, v početním oslabení se jí ale skrz domácí obranu k výraznějším šancím nedařilo protlačit. Naopak Hradec mohl definitivně rozhodnout v 77. minutě, ale Zelený svůj únik zakončil střelou nad branku. "Votroky" to ale mrzet nemuselo, závěr si pohlídali a stejně jako v minulé sezoně nečekaně doma obrali Spartu o všechny body. Sparťanský kouč Martin Hašek byl z představení svého týmu v Hradci rozladěný. "V prvním poločase byl náš výkon slabý. Byli jsme nekompaktní, naše hra neměla rytmus a až na Hušbauera jsme neměli dostatečné sebevědomí," posteskl si Hašek na tiskové konferenci. V úvodu druhé půle Pražané dvakrát propadli a Hradec je ztrestal vítězným gólem. "Na začátku druhé půle jsme přežili brejkovou situaci, z další už jsme ale inkasovali. Soupeř šel jeden proti čtyřem hráčům naší obranné čtveřice a nakonec z toho byla situace jeden hráč sám na branku, která skončila penaltou a červenou kartou. Zbytek zápasu se odehrával v jakési naší snaze o vyrovnání, ale neměli jsme dostatečný pohyb a sebevědomí," řekl Hašek. Připustil, že Spartě znatelně chyběli distancovaní Matějovský s Pamičem a zraněný Krejčí. "Nechci, aby to vyznělo jako výmluva, ale chyběli nám všichni. U některých hráčů se ukazuje, že ligový zápas je něco jiného než se prezentovat dobrými výkony v přípravě, kdy ten tlak není takový," dodal Hašek. Těžký terén podle něj roli při sparťanské porážce nesehrál. "Pro obě mužstva to bylo stejné," řekl. Kouč Hradce Václav Kotal si pochvaloval, že jeho svěřenci stejně jako v minulé sezoně dokázali doma Spartu obrat o všechny body. "Jsem rád, že jsme našim fanouškům vrátili radost z fotbalu po velmi špatném výkonu v Liberci. Sparta se neporáží každý den. Těší mě to o to víc, že jsme prvním týmem, který dokázal Spartu venku připravit o body," připomněl Kotal, že Letenští do dnešního duelu na hřištích soupeřů neztratili ani bod. "Doufám, že jsme také zdramatizovali i boj o titul, i pro diváky to bude zajímavější."