Dnes je neděle 28. dubna 2024., Svátek má Vlastislav
Počasí dnes 20°C Oblačno

Sparta, Slavia a Plzeň postupují do evropských pohárových skupin

Sparta porazila Záhřeb a zahraje si skupinu Evropské ligy | zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Fotbalisté Sparty, Slavie a Plzně po odvetných zápasech postupují do evropských pohárových skupin. Do Evropské ligy postupuje Sparta po vítězství nad Dinamem Záhřeb a Slavia navzdory prohře s Luhanskem. Plzeň porazila Kostanaj a zahraje si skupinu Konferenční ligy.

Sparta porazila v odvetě Dinamo Záhřeb 4:1 a postoupila do skupiny Evropské ligy

Fotbalisté Sparty porazili v domácí odvetě závěrečného 4. předkola Evropské ligy Dinamo Záhřeb 4:1 a navzdory úvodní prohře 1:3 postoupili do skupiny. Hlavní fázi druhé nejprestižnější pohárové soutěže si zahrají potřetí za poslední čtyři sezony. Jména tří soupeřů jim určí páteční los. Chorvatský celek se po konci v kvalifikaci Ligy mistrů i Evropské ligy „propadl“ do hlavní fáze Konferenční ligy.

Domácí poslal na vyprodané Letné do vedení už po necelých dvou minutách Lukáš Haraslín. Ještě v prvním poločase zvýšil Asger Sörensen, na jehož trefu navázal po změně stran Filip Panák. Hosté krátce poté zásluhou Martina Baturiny snížili, ale v 87. minutě Victor Olatunji posunul úřadující české mistry do skupiny Evropské ligy.

Pražané si částečně spravili náladu po vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů s FC Kodaň. Postupem do hlavní fáze Evropské ligy, kterou si zahrají pojedenácté (dříve pod názvem Poháru UEFA), vydělali 3,63 milionu eur (téměř 87,5 milionu korun).

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:
Sparta Praha - Dinamo Záhřeb 4:1 (2:0)
Branky: 2. Haraslín, 24. Sörensen, 67. Panák, 87. Olatunji - 71. Baturina. Rozhodčí: Stieler - Gittelmann, Borsch - Fritz (video, všichni Něm.). ŽK: Olatunji, Wiesner - Moharramí. Diváci: 17 953 (vyprodáno). První zápas: 1:3, postoupila Sparta.
Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Wiesner (84. Pešek), Kairinen, Laci (69. Sadílek), Ryneš (63. Zelený) - Kuchta (84. Karabec), Olantuji, Haraslín (63. Birmančevič). Trenér: Priske.
Dinamo: Nevistič - Moharramí (46. Šutalo), Ristovski, Perič, Ljubičič - Bulat (89. Drmič), Mišič - Špikič (71. Emreli), Baturina, Marin (46. Mychajličenko) - Petkovič. Trenér: Jakirovič.

Fotbalisté Slavie navzdory prohře s Luhanskem prošli do skupiny Evropské ligy

Fotbalisté pražské Slavie ve venkovní odvetě závěrečného 4. předkola Evropské ligy prohráli s Luhanskem 1:2, ale po domácím vítězství 2:0 prošli do skupiny. Zorja dnes po první půli vedla 2:0 poté, co se prosadili Danyjil Alefirenko a Denys Anťuch, ale v 83. minutě odmítl prodloužení střídající Matěj Jurásek. Utkání se hrálo v polském Lublinu, kde má Luhansk domácí pohárový azyl kvůli ruskému vojenskému útoku na Ukrajinu.

Slavia si zahraje skupinu Evropské ligy poprvé od sezony 2020/21, trojici soupeřů českému vicemistrovi určí páteční los. Pražané podruhé za sebou vyřadili ukrajinský celek, ve 3. předkole přešli přes Dnipro. Za účast ve skupině Evropské ligy si červenobílí připíší prémii 3,63 milionu eur (asi 87,5 milionu korun). V hlavní fázi pohárů se slávisté představí posedmé za sebou.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy (hráno v Lublinu):
Zorja Luhansk - Slavia Praha 2:1 (2:0)
Branky: 32. Alefirenko, 41. Anťuch - 83. Jurásek. Rozhodčí: Brisard - Danos, Berthomieu - Millot (video, všichni Fr.). ŽK: Snurnicyn (Luhansk). První zápas: 0:2, postoupila Slavia.
Luhansk: Turbajevskij - Jordan, Batagov, Snurnicyn - Kyrjuchancev, Jacyk (46. Dryšljuk), Myšňov (81. Čurko), Vantuch - Alefirenko (67. Vološyn), Anťuch (81. Gorbač) - Guerrero. Trenér: Bartulovič.
Slavia: Kolář - Masopust, Ogbu (46. Ševčík), Vlček, Provod (81. Tomič) - Holeš, Oscar - Douděra (46. Jurásek), Zafeiris, Schranz (73. Tijani) - Van Buren (56. Jurečka). Trenér: Trpišovský.

Fotbalisté Plzně porazili Kostanaj i doma a zahrají si skupinu Konferenční ligy

Fotbalisté Plzně postoupili do skupiny Evropské konferenční ligy. V domácí odvetě 4. předkola porazili Tobol Kostanaj po suverénním výkonu 3:0 a navázali na úvodní vítězství 2:1 z Kazachstánu.

Skóre otevřel ve 32. minutě Tomáš Chorý, v 59. minutě přidal druhou branku Rafiu Durosinmi a ve třetí minutě nastavení stanovil konečný výsledek střídající Ibrahim Traoré. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka zvítězili v osmém soutěžním utkání po sobě.

Západočeši si zahrají hlavní fázi třetí nejvyšší evropské soutěže poprvé, od UEFA dostanou bonus 2,94 milionu eur (asi 71 milionů korun). Jména soupeřů se dozví při pátečním losu.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:
Viktoria Plzeň - Tobol Kostanaj 3:0 (1:0)
Branky: 32. Chorý, 59. Durosinmi, 90.+3 Traoré. Rozhodčí: Jug - Žunič, Vidali - Obrenovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Kliment - Kairov, Galym, Ivanovič, Čurčič (trenér). Diváci: 11 069. První zápas: 2:1, postoupila Plzeň.
Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic, Bucha, Kalvach, Cadu - Šulc (53. Traoré) - Chorý (77. Kliment), Durosinmi (86. Vydra). Trenér: Koubek.
Tobol: Konovalov - Kairov, Rogač, Mladovič, Gabarajev - Šachov, Mužikov (68. Galym), Ilič (78. Zabelin) - Žarynbetov (61. Česnokov), Deblé (61. Mrkaič), Vukadinovič (61. Ivanovič). Trenér: Čurčič.

Kurzovní lístek: 27.4.2024 Exchange s.r.o.