Počasí dnes -1°C Slabý déšť

Sportovcem roku 2011 je wimbledonská vítězka Kvitová

V pražském hotelu Hilton se 21. prosince 2011 uskutečnilo vyhlášení ankety Sportovec roku 2011. Na snímku tenistka Petra Kvitová.s korunkou JAKUB POLÁČEK / MEDIAFAX | zdroj: tisková zpráva

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová byla vyhlášena Sportovcem roku 2011. Stala se vůbec první tenistkou v historii, která anketu Klubu sportovních novinářů České republiky vyhrála. Napodobila triumf Jana Kodeše, který rovněž jako wimbledonský šampion zvítězil v roce 1973. Na středečním galavečeru v pražském hotelu Hilton dostal Kodeš Cenu Emila Zátopka jako Sportovní legenda.

"Nevěděla jsem, že jsem první," prohlásila po vyhlášení na tiskové konferenci. "Je to krásný pocit, já ale doufám, že to, co se nám letos podařilo i s Tomášem Berdychem, přiláká zase mladé generace, že se náš sport rozjede a nebudu na dlouhou dobu poslední," řekla Kvitová. Za tenistkou, která v hlasování 253 sportovních novinářů získala 2424 bodů, skončil biker Jaroslav Kulhavý (1688). Ten vyhrál během uplynulého roku všechno, co mohl. Stal se mistrem světa, Evropy a celkovým vítězem Světového poháru.Třetí byla obhájkyně vítězství z předchozích dvou let rychlobruslařka Martina Sáblíková (1420). Kvitová vyhrála největším rozdílem v historii. Nejlepším juniorem roku je rychlobruslařka Karolína Erbanová. Jednadvacetiletá Kvitová prožila životní sezonu. Vyhrála Wimbledon, pomohla českému týmu k vítězství ve Fed Cupu a stala se světovou dvojkou. Je šestou ženou v řadě, která hlasování vyhrála po více než dvacetileté mužské nadvládě. "Jsem ráda, že jsem to zrovna já, která drží letos tuto korunu," prohlásila na pódiu. Kvitová slavila triumf i mezi týmy, neboť nejlepším kolektivem roku se staly za vítězství ve Fed Cupu tenistky. Zvítězily před fotbalisty Plzně a hokejisty České republiky. "Byla to skvělá parta, která táhla všechny tři zápasy spolu, proto jsem vyhrály," řekla Kvitová. Anketa Sportovec roku 2011: 1. Kvitová (tenis) 2424 bodů, 2. Kulhavý (horská kola) 1688, 3. Sáblíková (rychlobruslení) 1420, 4. Knapková (veslování) 1388, 5. Jágr (hokej) 1326, 6. Štybar (cyklokros) 1269, 7. Berdych (tenis) 1191, 8. Špotáková (atletika) 1017, 9. Synek (veslování) 1003, 10. Čech (fotbal) 848. Kolektiv roku: 1. tenistky ČR 651, 2. fotbalisté Plzně 475, 3. hokejisté ČR 360.