Sportovci mají lobbistickou skupinu, o lobby ale neradi mluví

- Ostatní sporty autor: Jan Pastor

Slovo lobby většině z nich vadí, ale poprvé v historii má sportovní prostředí vlastní lobbistickou skupinu. Ta se snaží zachránit investice státu do sportu, které klesají.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Prvním jejím úspěchem bylo, že sněmovna schválila zákon o rozdělení odvodů z loterií, což by mělo sportu přinést přes dvě miliardy korun. Sport se ale dostal pod palbu, že podporuje hazard, což jeho zástupci rázně odmítají.

"Trošičku mi slovo lobby vadí. Jde mi především o podporu sportu a možnost nastavit koncepci, na kterou musíme mít prostředky, protože bez peněz pro mládež jednou přestaneme nadšeně vítat tenistky (vítězky Fed Cupu) a hokejisty," řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš na dnešní tiskové konferenci.

Bída nás naučila táhnout za jeden provaz

Právě Dobeš stojí v čele "lobbistické" skupiny na záchranu sportu, kterou dále tvoří poslanec a olympijský vítěz v hokeji Jiří Šlégr, senátor a bývalý cyklista Jozef Regec, trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný, bývalý hokejový brankář Petr Bříza, starostka České obce sokolské Hana Moučková, Miroslav Jansta jako šéf basketbalové federace a Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů.

"Bída nás naučila táhnout za jeden provaz. Lobby sportu je věc, která tady dlouho nefungovala, ale nejsme loterijní lobby. Naše lobby je zcela transparentní a má jasný cíl, přežití sportu," řekl místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. "Nechceme stále spoléhat, že nám někdo něco milosrdně dá," uvedl Jansta a Dobeš ve spojení s oštěpařem Železným s humorem doplnil: "Jde o železnou lobby."

Dobeš má podle svých slov připravenou koncepci sportu. "Na tu potřebujeme minimálně 1,5 miliardy," řekl Dobeš s tím, že ministerstvo má "načrtnuto" jak pracovat s mládeží, se staršími žáky a jak pomoci přejít juniorům mezi seniory. "Do budoucna chceme mít tři centra reprezentace typu Nymburka, ale ne vybydleného jako dnes. Takový koncepční materiál máme a na něj potřebujeme peníze," řekl.

Z loterií by měl sport získat třetinu

Z odvodů z loterií by měl sport získat třetinu, což by mohlo činit až 2,2 miliardy korun, které by mělo rozdělovat ministerstvo školství na mládež, třeba na koncepci o sportu. Zákon musí schválit Senát. Je ale možné, že ho vrátí do sněmovny, protože mnohým kritikům vadí, že o třetině odvodů mají rozhodovat samy loterijní společnosti.

Pokud Senát zákon vrátí poslancům k dopracování, hrozí, že nenabude účinnosti od ledna příštího roku. Podle sportovců by tak loterijním společnostem zůstalo osm miliard korun, což je mimochodem čtyřletý rozpočet českého sportu. "To by byl ten nejhorší možný scénář, pak by teprve hazardní lobby slavila vítězství," řekl Šlégr. S Dobešem a Kejvalem si v zákulisí domlouvali slyšení na půdě Senátu.

Musí se přemýšlet do budoucna

Pro český sport by prý schválení zákona a příjem z loterií neznamenaly navýšení financí, nýbrž udržení výše zdrojů z minulých let. "Bez sportu nám hrozí častější drogové závislosti, obezita a jiné zdravotní problémy, protože tohle všechno do toho zapadá. Musí se přemýšlet do budoucna, ne jednorázově," řekl Železný.

Česko je podle studie Evropské unie na třetím místě od konce, co se týče vydávání státních financí na sport. Komise EU navíc podle Kejvala konstatovala, že všechny členské země financují sport z výnosu z hazardu. "Nechápu proč vymýšlet speciální českou cestu, když tady už něco funguje," řekl Železný.

Tagy: lobby loterie dobes železný šlégr

Zdroje: ČTK