Špotáková cítí formu, potřebuje si už jen pořádně odpočinout

- Sport autor: red

Má za sebou kvalitní trénink, je zdravá a má dobrou náladu, jen si potřebuje odpočinout a vyladit formu. Stav oštěpařky Barbory Špotákové předurčuje světovou rekordmanku k boji o medaili na mistrovství Evropy, které bude příští týden hostit Barcelona. Obhájkyně stříbra ještě mezitím pojede do Monaka v rámci Diamantové ligy, kde hodlá také nabrat i psychické síly po náročné první polovině sezony.

Na domácím šampionátu v Třinci prý nedělní závod Špotákové ukázal, že musí odpočívat. Poprvé v letošní sezoně se na její techniku byl podívat také Jan Železný, s nímž oštěpařka čas od času trénuje. Letos jí ale radil poprvé. "Byla jsem ráda, že mi poradil mi. Dělám pořád stejné chyby, i když dneska už to nebylo tak špatné," řekla po třineckém startu.

Její dva poslední závody elitní Diamantové ligy jí nevyšly, v Gatesheadu byla třetí za 62,02 m a před tím v Eugene rovněž třetí za 61,12 m. "Před tím jsem dost trénovala, takže to mám na co svést," usmívala se Špotáková. "Samozřejmě, že člověku se to nelíbí, když se neháže daleko, ale tohle mělo důvod," řekla. Nárůst formy potvrdilo právě i víkendové mistrovství republiky, kde hodila v dešti a chladu 61,32.

"Vše je hotovo, teď si potřebuji odpočinout. Forma je, je z čeho brát, jsem zdravá a to je hlavní," prohlásila mistryně světa a olympijská vítězka. Na začátku roku měla tradičně problémy s Achillovou šlachou, které ale už takřka úplně odezněly. "Je to kamarádka hodná, nebolí," ujistila oštěpařka. "Budu bojovat a jsem na to připravená. Myslím, že na tom špatně nejsem. Bude záležet, kdo na tom bude mentálně lépe," řekla.

Právě i psychické síly chce Špotáková nasbírat v Monaku, kde bude ve čtvrtek naposledy před ME házet. "Únava z náročné sezony je, ale to se neříká, s tím se musím poprat," usmála se. Od kouče Rudolfa Černého dostala i volno. "Musí se spořit energie, sezona je hodně těžká," řekla. V monackém království si proto hodlá i užívat, nejen závodit. "Zkusím si tam zlepši náladu před Evropou, ale chci tam z těch dvou dnů také nasát energii. Kdybych se tohle nenaučila, tak závody jsou v podstatě jen letištní opruz. Jedu si tam užít půlhodinku na Riviéře," plánovala.

Zlato z ME je jediným titulem, který ve své sbírce ještě nemá. Největší soupeřkou jí bude Maria Abakumovová, která vede letošní světové tabulky, byť jen o 23 centimetrů. Ruska už ale několik týdnů nezávodí a nejsou o ní žádné zprávy. "Asi hodně trénuje, hodně odpočívá, hodně se připravuje, hoďně maká," usmívala se Špotáková. Počítat musí i se Slovinkou Martinou Ratejovou, s níž prohrála na Zlaté tretře, či s Němkou Christinou Obergföllovou, tradiční soupeřkou. "Na zlato bude třeba hodit přes 67 metrů, když nebude pršet," předpověděla Špotáková.

V Barceloně čeká Špotákovou kvalifikace v úterním odpoledním bloku, finále pak o dva dny později od 20:40. "To je dobře, protože já nemám ráda dva závody za dva dny," zavzpomínala Špotáková na minulé ME v Göteborgu, kde přesně v takovém modelu soutěže prohrála těsně s Němkou Steffi Neriusovou. "Potřebuji trochu delší regeneraci," vysvětlila oštěpařka, kterou tradičně do Barcelony přijedou podpořit kamarádi z jablonecké party pankáčů. "Ale nebude jich moc, počítám tak do deseti," prozradila.

Tagy: me špotáková atletika

Zdroje: ČTK