Špotáková si brousí zuby na diamant

- Ostatní sporty autor: Alina Holušová

Česká oštěpařka Barbora Špotáková chce vyhrát Diamantovou ligu. Finálový závod prestižní atletické soutěže se koná v pátek. Pokud by se to Špotákové podařilo, byl by to pro ni třetí celkový triumf v seriálu. Na start posledního diamantového mítinku se postaví i překážkářka Denisa Rosolová a její kolega Petr Svoboda, který se snaží probojovat zpátky mezi světovou špičku po závažném zranění. 

Barbora Špotáková

Barbora Špotáková,zdroj: Getty Images

Mistryně Evropy Špotáková má dobrou výchozí pozici. Je v čele se 14 body a její jedinou soupeřkou v boji o celkové vítězství je Slovinka Martina Ratejová. Ta má o čtyři body méně a bude si chtít určitě spravit chuť po nevydařeném ME v Curychu. Aby ale celkově vyhrála, musí v Bruselu hodit nejdál a doufat, že Špotáková bude nejlépe třetí.

"Mám to dobře rozehrané, takže určitě chci celkově vyhrát," uvedla Špotáková. Kromě Ratejové a dvojnásobné olympijské vítězky Špotákové jsou ve startovní listině Němka Linda Stahlová (letos 67,32), třetí žena ME v Curychu, ale také Ukrajinka Hanna Hacková-Fedusovová, která letos hodila jen o tři centimetry méně než vedoucí žena tabulek Stahlová.

Svoboda se pokouší o návrat

Svoboda se do startovní listiny dostal na poslední chvíli i díky tomu, že v Curychu na ME obsadil páté místo. Přitom tři roky předtím na velké akci nebyl a kvůli vážnému zranění achillovky se často spekulovalo o tom, že jeho kariéra končí. Nyní nastoupí proti světové špičce, z jedenácti nejrychlejších mužů sezony bude na startu sedm včetně dvou překážkářů, kteří letos zaběhli pod 13 sekund.

"Je to taková konkurence, že bych si možná mohl klást za cíl neskončit poslední," řekl ČTK s úsměvem Svoboda. Možnost konfrontace si ale moc cenil. "Bude super si s nimi zaběhnout a poměřit, i když si nejsem úplně jistý, že na to mám," poznamenal. "Nejedu tam s tím něco předvést, chci si ale výkonem udělat radost a je to pro mě další krok zpátky do špičky," dodal halový mistr Evropy 2011, který naposledy běžel na Diamantové lize v srpnu 2010 v Curychu, kde byl čtvrtý.

Rosolovou čeká tvrdý boj

Proti Rosolové nastoupí mimo jiné i letos jasně nejlepší Jamajčanka Kaliese Spencerová, která v sezoně běžela už za 53,41 sekundy, nebo Eilidh Childová, mistryně Evropy z Curychu, kde byla Rosolová po špatném finiši čtvrtá. Rosolová po ME běžela i na mítinku v Birminghamu, kde byla za 55,65 sekundy třetí. Původně měl v Bruselu skákat i bronzový medailista z ME tyčkař Jan Kudlička, ale ten již ukončil sezonu a odpočívá.

Na startu bude 49 medailistů z Curychu, z toho sedmnáct zlatých. Chybět nebude evropská sprinterská královna Dafne Schippersová, která poběží dvoustovku. Tahákem budou i oba sprinty mužů, neboť Američan Justin Gatlin nastoupí do běhu na 100 i 200 metrů s cílem zlomit letošní světová maxima na obou tratích - 9,80 a 19,68. Mezi oběma běhy bude mít hodinovou pauzu, první přijde na řadu stovka.

Atraktivní bude opět výška, jíž se zúčastní všichni čtyři muži, kteří mají letos skočeno přes 240 cm - Katařan Mutaz Issa Baršim, Ukrajinci Bohdan Bondarenko, Andrej Procenko a Rus Ivan Uchov.

Tagy: Závody atletika Diamantová liga sport

Zdroje: ČTK