Dnes je pátek 26. dubna 2024., Svátek má Oto
Počasí dnes 12°C Polojasno

Špotáková vede světové tabulky, Bolt vyhrál v Ostravě za 10,04

zdroj: tisková zpráva

Jamajský sprinter Usain Bolt potvrdil na ostravském mítinku Zlatá tretra roli největšího favorita a hladce vyhrál běh na 100 metrů. Tentokrát mu ale v protivětru hranice deseti vteřin odolala, zvítězil v čase 10,04 sekundy. Soutěži oštěpařek vévodila Barbora Špotáková, která porazila mistryni světa Marii Abakumovovou z Ruska a zvítězila v nejlepším letošním světovém výkonu a rekordu mítinku 67,78 metru.

Pětadvacetiletý držitel tří světových rekordů Bolt absolvoval na vítkovickém stadionu svůj první evropský start v olympijské sezoně. Pod otevřeným nebem letos běžel jen v Kingstonu, stovku tam zvládl za 9,82 sekundy a tímto časem vévodí světovým tabulkám. Na Zlaté tretře chtěl Bolt dosáhnout času kolem 9,70. Olympijský vítěz a největší hvězda mítinku měl ale nejpomalejší startovní reakci, navíc proti atletům vál vítr o rychlosti 0,8 metru za sekundu. Český rekordman Jan Veleba skončil za 10,73 sedmý. V roce 2009 Bolt Ostravu uchvátil časem 9,77, ale to měl naopak v zádech nepovolenou podporu větru. Rekord mítinku tak stále drží jeho krajan Asafa Powell časem 9,83. Abakumovová skončila o tři a půl metru za Špotákovou druhá, třetí byla Australanka Kathryn Mitchellová stejným výkonem 64,34 metru. "Tohle jsem si přesně přála, vyhrát v rekordu mítinku i ve výkonu roku. Další metry přijdou na dalších závodech. Trochu si s námi zahrával vítr, ale nakonec mi to vyšlo. Letošní sezona je úplně jiná písnička než loni. Ještě to chce trochu víc dravosti a metrů," řekla novinářům Špotáková. Světová rekordmanka, která bude v Londýně obhajovat olympijské zlato, přehodila v Ostravě třikrát hranici 66 metrů, nejdelší pokus předvedla v třetí sérii. Letošní světové tabulky dosud vedla Abakumovová hodem 66,86 metru z Dauhá. Špotáková vyhrála Zlatou tretru po pěti letech. Abakumovové oplatila porážku z loňského mítinku a také z úvodního závodu letošního ročníku Diamantové ligy v Dauhá. Zuzana Hejnová obsadila v běhu na 400 metrů překážek druhé místo. V nejlepším čase roku 54,15 jasně vyhrála Bulharka Vania Stambolovová, Hejnová oběhla ovál za 55,28 sekundy a má olympijský limit. Mistryně světa Lashinda Demusová z USA byla až šestá, porazila ji i Zuzana Bergrová. Josef Prorok a Václav Barák splnili v předprogramu Zlaté tretry limity na ME v běhu na 400 metrů překážek. Ten mají i Bergrová a dvoustovkař Pavel Maslák.

Kurzovní lístek: 26.4.2024 Exchange s.r.o.