Sprinty SP se vrací do Liberce, ukáže se v lepším světle?

- Sport autor: red

Sprinty Světového poháru v běhu na lyžích se v půlce ledna vrátí skoro po dvou letech do areálu ve Vesci. Naposledy tam lyžaři závodili při mistrovství světa v únoru 2009. V této sezoně budou sprinty dvojic klasicky a jednotlivců volnou technikou jedinými závody SP v Česku: v Liberci se uskuteční 15. a 16. ledna.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Šampionát v Liberci skončil dluhem 108 milionů korun. Pořadatelé se ale s minulostí nespojují a doufají v úspěšný závod i organizaci. "Je tady nový organizační výbor, nová generalita Liberce a doufáme, že nová doba areálu ve Vesci," řekl ředitel organizačního výboru Oto Linhart na úterní tiskové konferenci v Praze.

Chtějí přilákat co nejvíc fanoušků a i lidi z Liberce. "Aby Liberečáci viděli, že se tam dají udělat závody, které nejsou megalomanské, nabídnou sportovní zážitek i vyžití," řekl Linhart. Pro malé lyžaře bude nedaleko cíle postaven Snowkidzz park, veřejnost si může po SP vyzkoušet trať v rámci amatérského závodu.

Dobrá trať na sprint?

Vstupné na jeden den stojí 150 korun, rodina zaplatí 250 korun. Celý rozpočet je stanoven na 8,5 milionu korun, z větší části ho mají pokrýt příjmy z televizních a marketingových práv. "A zbylá procenta získáváme prostřednictvím marketingu organizačního výboru," řekl generální sekretář lyžařského svazu Petr Graclík.

I areál ve Vesci čelil kritice. Podle ředitele běžeckého lyžování FIS Jürga Capola je ale třeba trať sprintu ve Vesci dobrá. "Na šampionátu měla úspěch a navíc je podobná té, která bude měsíc poté na mistrovství světa na Holmenkollenu," konstatoval Capol.

Dostanou šanci i mladí Češi

Liberec v hlasování na konferenci FIS porazil městský sprint v Miláně. Česko figuruje v návrhu kalendáře až do roku 2015. "Věřím, že garancí odbornosti docílíme, aby to pokračovalo a česká špička se mohla ve světové konkurenci představit domácímu publiku," řekl Graclík. V roce 2012 by se měl podle jeho slov vrátit SP do Nového Města na Moravě a o rok později opět do libereckého areálu.

Češi budou moci využít národní skupinu a především u mužů dostanou vedle reprezentačního A-týmu šanci mladí, jako třeba nadějný Jan Bartoň. "Je to talent od přírody," řekl o něm sportovní ředitel běžců na lyžích Čestmír Skrbek.

Tagy: Liberec lyze SP

Zdroje: ČTK