Startuje předkolo play off. Kladno se postaví rozjetým Pardubicím

- Hokej autor: Danica Klein

V Kladně a Českých Budějovicích dnes v 17:30 odstartuje předkolo play off hokejové extraligy. Rytíři se v předkole play off utkají s mistrovskými Pardubicemi a Jihočeši se střetnou s Vítkovicemi o zbývající dvě místa ve čtvrtfinále.

Gólman Kladna Jan Chábera

Gólman Kladna Jan Chábera,zdroj: Mediafax

České Budějovice se musejí vypořádat s absencí brankářské jedničky Jakuba Kováře, který má ještě na dva zápasy zastavenou činnost. Předkolo se hraje na tři výhry, další série již na čtyři.

Kladno v sezoně Pardubice třikrát porazilo, vždy na tom ale měly velkou zásluhu posily z NHL v čele s Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem. I za Východočechy ale hrály hvězdy ze zámoří - David Krejčí a Aleš Hemský.

"Vzhledem k tomu, že v poslední době moc gólů nestřílíme, musíme hrát na to, abychom jich moc nedostali. Nesmíme dělat v obraně takové chyby jako v posledním zápase proti Karlovým Varům," uvedl asistent kladenského trenéra Jiří Kopecký.

Nemá cenu se tím zabývat

Pardubice měly v závěru základní části velmi dobrou formu. Do předkola postoupily z desátého místa i proto, že v posledních čtyřech kolech získaly deset bodů. "Z mužstev, která přicházela v úvahu jako náš soupeř, mají momentálně nejlepší formu. My jsme hlavně rádi, že začínáme doma," podotkl Kopecký.

Pardubice na poslední chvíli odvrátily hrozící propadák, teď ale chtějí uspět i v play off. Se samotným postupem do předkola se spokojit nechtějí. "Kladno dobře známe, máme ho přečtené. Navíc jsme na jejich poslední zápas poslali pozorovatele. Rozebereme to, abychom uspěli," řekl manažer A týmu Miloš Říha. "Nesmíme se nechávat zbytečně vylučovat, musíme hrát disciplinovaně a dodržovat taktiku," dodal.

České Budějovice budou v domácích zápasech proti Vítkovicím postrádat brankářskou jedničku Kováře. Disciplinární komise extraligy mu dnes odmítla snížit pětizápasový trest za kopnutí Václava Pletky z Plzně. Tým tak bude podle všeho spoléhat na Pavla Kantora. "Situaci bereme takovou, jaká je a musíme se s ní vypořádat. Nemá cenu se tím více zabývat," řekl trenér Peter Draisaitl.

Hlavní síla Vítkovic je podle německého kouče ve vyrovnanosti čtyř formací. "Mají řadu zkušených a kvalitních hráčů. Nesmíme zapomenout na Romana, Hrušku nebo Hunu, kterým se v poslední době dařít," uvedl.

Zápasy budou zajímavé i z pohledu rozměrů kluzišť, na kterých týmy v domácím prostředí hrají. "Zatímco u nás se hraje na malém, tak to je jejich je obrovské. Ale pro oba týmy je to stejné a kdo se s tím vypořádá lépe, ten postoupí," dodal Draisaitl.

Bude rozhodovat momentální individuální forma

Vítkovice si postup do předkola zajistily stejně jako Pardubice na poslední chvíli a jejich vyzrálý kádr s řadou protřelých hráčů by se klidně mohl zařadit k černým koňům vyřazovací části, třebaže výsledky v závěru základní části tomu nenasvědčují.

Podle trenéra Petera Oremuse se dá očekávat vyrovnaná série. "Během sezony jsme s Budějovicemi odehráli vyrovnané zápasy, předpokládám tedy, že bude rozhodovat momentální individuální forma," řekl na klubovém webu. V úvodu předkola mu patrně budou scházet marodi Ujčík a Klimek.

Oremus vypíchl důležitost prvního zápasu. V tomto směru není bez zajímavosti, že Vítkovičtí v play off nevyhráli na cizím hřišti v normálním čase osmkrát po sobě, dva z těchto zápasů však dokázali urvat v nastavení a na nájezdy.

"Nejdůležitější je první zápas, na ten se musíme opravdu dobře připravit a ideálně jej vyhrát. Předkolo se hraje jen na tři vítězství, je to krátká série, takže k dispozici není moc oprav," dodal slovenský kouč.

Tagy: extraliga play-off HC Mountfield České Budějovice Rytíři Kladno

Zdroje: ČTK