Štybar je mistrem světa v cyklokrosu, v Táboře nedal nikomu šanci

- Sport autor: red

Po devatenácti letech má český cyklokros mistra světa v elitní kategorii. Zasloužil se o to Zdeněk Štybar, který v neděli suverénně vyhrál šampionát v Táboře a korunoval tak svou životní sezonu.

V té se stal i vítězem Světového poháru. 

Čtyřiadvacetiletý Štybar se dočkal zlaté medaile při třetím startu mezi elitou poté, co v předchozích dvou letech získal stříbro. Titulem navázal na triumf Radomíra Šimůnka staršího z nizozemského Gietenu. 

Druhý dojel se ztrátou 21 sekund Klaas Vantornout, ve spurtu o bronz předčil další Belgičan Sven Nijs českého závodníka Martina Bínu. 

Štybar se po triumfu před domácím publikem neubránil slzám dojetí. "Vyhrát tady v Táboře je něco neuvěřitelného, je to zážitek až do konce života. Myslím si, že fanoušci byli neuvěřitelní, fandilo se po celé trati. Hrozně jsem si to užíval," řekl Štybar po medailovém ceremoniálu.

"Kluci neodstartovali nijak super, ale dobře. Štybar chtěl ujet hned v začátku, ale defekt jej přibrzdil. Já jsem ale vůbec nepochyboval, že si to dojede. Dnes byl svým výkonem daleko nad ostatními," řekl kouč Petr Klouček, pro kterého byl závod zlatou tečkou za třináctiletým působením u české reprezentace. 

Štybara potkal hned v prvním kole defekt, přesto své soupeře nečekaným způsobem deklasoval. Ve čtvrtém z devíti okruhů nastoupil, nikdo se ho neudržel a sólovou jízdou mířil za titulem, který přidal k dvěma zlatým z kategorie do 23 let. 

Na zasněžené domácí trati udělali českým příznivcům radost i další reprezentanti. Vedle čtvrtého Bíny se do elitní desítky dostali ještě šestý Martin Zlámalík a osmý Radomír Šimůnek. 

Po Štybarově defektu převzal vedení v druhém okruhu Šimůnek mladší, na kterého se dotáhli Vantornout, Nijs, Švýcar Christian Heule, Francis Mourey z Francie a další Belgičan Kevin Pauwels. Toho ale postihl pád, znervózněl a rychle se propadl. Až kolem patnáctého místa jezdil obhájce zlata z loňského roku a jeden z největších favoritů Niels Albert. Belgičanovi, který stále závodí s poraněnými žebry, zledovatělý povrch neseděl a v sedmém kole odstoupil. 

Od čtvrtého kola se za Štybarem zformovala skupina ve složení Nijs, Vantornout, Heule a nečekaně skvěle jedoucí Bína, v těsném závěsu za nimi byli Šimůnek a Zlámalík. V polovině závodu měl Štybar již náskok 20 sekund, ze skupiny pronásledovatelů odpadl Heule. V cíli šestého kola vedl Štybar o půl minuty a diváci kolem tratě jej neustále hnali k co nejlepšímu výkonu. 

V sedmém kole setřásl Vantornout nejen Bínu, ale překvapivě i Nijse. Z náskoku českého lídra sice začal ukrajovat sekundy, ale bylo to především tím, že Štybar při vědomí náskoku neriskoval a jel na jistotu. 

V posledním kole si Bína a Nijs vzájemně zkoušeli odjet, ale marně. V jednu chvíli Bína získal asi desetimetrový náskok, ovšem zkušený Belgičan se na něj dotáhl a ještě před nájezdem do cílové rovinky se dostal před něj. Bína, jenž v roce 2001 v Táboře získal zlato mezi juniory, se ještě pokusil ve spurtu Nijse předstihnout, ale ten jeho nápor bezpečně odrazil. 

"Bína jel famózní závod. Měl jsem strach, že mu dojdou síly, ale vydržel až do spurtu s Nijsem a ten patří pořád mezi tři nejlepší jezdce," prohlásil Klouček. "Výborně zajel také Zlámalík, ale chyboval. Bojoval však jako lev. Mít čtyři jezdce v osmičce nejlepších, to je naprosto skvělé. Všichni si mysleli, že máme jen Štybara, ale dnešek ukázal, že tomu tak není," dodal Klouček.

Češi už v první den šampionátu získali zlato v juniorské kategorii zásluhou sedmnáctiletého Tomáše Paprstky. V neděli pak jen těsně za medailovými stupni, a to čtvrtá, skončila Kateřina Hanušová-Nashová.

MS v cyklokrosu v Táboře: 

Elite: 

1. Štybar (ČR) 1:08:58, 2. Vantornout -21, 3. Nijs (oba Belg.) -38, 4. Bína (ČR) -40, 5. Mourey (Fr.) -56, 6. Zlámalík (ČR) -1:02, 7. Heule (Švýc.) -1:07, 8. Šimůnek (ČR) -1:18, 9. De Knegt (Niz.) -1:49, 10. Wellens (Belg.) -2:13, ...29. Ausbuher -3:52, 33. Bambula -4:21, 38. Dlask (všichni ČR) -4:57. 

Pořadí zemí: 1. ČR 11 bodů, 2. Belgie 15, 3. Francie 30, 4. Švýcarsko 45, 5. Itálie 56, 6. Nizozemsko 58. 

Ženy: 

1. Vosová (Niz.) 42:59, 2. Kupfernagelová (Něm.) -45, 3. Van den Brandová (Niz.) -1:02, 4. Nashová (ČR) -1:20, 5. Lechnerová (It.) -1:41, 6. Ferrierová-Bruneauová -1:47, 7. Maniová -1:53, 8. Ferranová (všechny Fr.) -2:11, 9. Van Passenová (Niz.) -2:28, 10. Chainelová-Lefevrová (Fr.) -2:31, ...28. Kyptová -5:00, 30. Havlíková -5:25, 33. Mikulášková -6:14, 34. Pirzkallová (všechny ČR) -6:15. 

Pořadí zemí: 1. Nizozemsko 13 bodů, 2. Francie 21, 3. Německo 43, 4. USA 51, 5. Británie 53, 6. ČR 62.

Tagy: Táboř MS

Zdroje: ČTK